Connect with us

Ze Świata

Policjant strzelił do 13-latka gdy podnosił ręce. „Wezwijcie karetkę! Nie umieraj! Zostań ze mną!”

Władze miasta Chicago upubliczniły nagranie z kamer nasobnych policjantów, które ujawnia okoliczności zastrzelenia przez policjanta 13-letniego Adama Toledo. Jak informuje agencja Reutera, wygląda na to, że funkcjonariusz użył broni, gdy chłopak miał ręce uniesione w górze. Chwilę wcześniej 13-latek trzymał broń w prawej ręce, co mogło zmylić policjanta, że podnosi w jego kierunku. Mimo próby reanimacji nastolatka nie udało się uratować.

Do zakończonej tragicznie interwencji doszło o 2.30 nad ranem 29 marca w Little Village na West Side, meksykańskiej dzielnicy Chicago. Na dziewięciominutowym nagraniu z kamery na mundurze policjanta Erica Stillmana widać, jak 34-letni funkcjonariusz wysiada z radiowozu i biegnie za uciekającym nastolatkiem Adamem Toledo. W tle słychać okrzyki „stój!”. Zanim funkcjonariusz dogonił chłopaka, kilkakrotnie wzywał go, by się zatrzymał i pokazał ręce.

Jednocześnie z publikacją obciążających policję materiałów władze Chicago zaapelowały do mieszkańców, by zachowali spokój. „Istnieje obawa, że film wywoła protesty społeczne” – pisze agencja Reutera i przypomina, że podobnie jak inne amerykańskie miasta Chicago było areną zamieszek i grabieży po zabójstwie przez policjanta z Minneapolis Afroamerykanina George’a Floyda.

Według prokuratorów, nastolatek był z 21-letnim mężczyzną Rubenem Romanem, który właśnie strzelił kilka razy z pistoletu do przejeżdżającego samochodu. Dźwięk strzałów usłyszeli patrolujący okolicę policjanci, którzy po penetracji terenu zauważyli dziwnie zachowujące się dwie osoby. Policjant wiedząc, że chwilę wcześniej padły strzały był przekonany że doszło do jakiejś zbrodni, broń w prawej ręce 13-latka nie pomagała sytuacji.

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot

„Mówiąc najprościej, zawiedliśmy Adama” – powiedziała. „I nie możemy pozwolić sobie na zawiedzenie jeszcze jednej młodej osoby w naszym mieście. Żyjemy w mieście, które przeżywa traumę z powodu długiej historii policyjnej przemocy i wykroczeń. Więc chociaż nie mamy wystarczających informacji, aby być sędzią i ławą przysięgłych w tej konkretnej sytuacji, jest z pewnością zrozumiałe, dlaczego tak wielu naszych mieszkańców odczuwa aż nazbyt znajomą falę oburzenia i bólu”. – dodała Burmistrz Chicago

Zobacz zapis wideo:

Odpowiedzialny z dział wiadomości

3 komentarze

Z Kraju

Ze Świata

Filmiki