w

Specjaliści od zdrowia psychicznego zamiast policjantów?

zdjęcie: Rachel Ellis denverpost.com
zdjęcie: Rachel Ellis denverpost.com

Zaniepokojony przechodzień zadzwonił pod numer 911, aby zgłosić ze na krawężniku w centrum Denver siedzi płacząca kobieta. Zamiast policjanta, dyspozytorzy wysłali Carleigha Sailona, ​​doświadczonego specjalistę od zdrowia psychicznego.

Kobieta bez mieszkania była przytłoczona i przestraszona. Wylądowała w nieznanej części miasta. Było gorąco i nie wiedziała, gdzie iść. Sailon dał kobiecie przekąskę i trochę wody i zapytał, jak może pomóc. Czy mogłaby ją gdzieś zawieźć? Kobieta była mile zaskoczona.

Denver testuje nowy system wsparcia STAR, który wysyła specjalistę zdrowia psychicznego i ratownika medycznego do niektórych wezwań pod nr alarmowy. Wezwania wysłane do STAR to telefony pod numer alarmowy gdzie nie występuje przemoc  i sytuacja nie zagraża  bezpieczeństwu publicznemu. Dzięki temu zabiegowi można odciążyć policję i jednocześnie udzielić bardziej profesjonalnej pomocy w niektórych sytuacjach.

Od premiery 1 czerwca furgonetka STAR odpowiedziała na ponad 350 wezwań, zastępując policję. Celem jest pomoc osobom, które nie stanowią zagrożenia, a jednocześnie odciążenie policji i wysyłanie ich tam gdzie są naprawdę potrzebni.

Nieoznakowana furgonetka STAR
Nieoznakowana furgonetka STAR

Zespół reagował np. na wezwanie do do rozbierającej się w alejce kobiety, która jak się okazało nie miała domu i nie znała innego ustronnego miejsca by się przebrać. Pomogli też ludziom doświadczającym myśli samobójczych itp.

Obecnie furgonetka STAR obsługuje niewielki ułamek z 600 000 rocznych zgłoszeń pod nr alarmowy, ale wydział śledzi połączenia w całym mieście, aby zobaczyć, ile z nich mógłby obsłużyć zespół STAR, gdyby miał się rozwinąć.

Na zdjęciu furgontka STAR, specjalista ds. zdrowia psychicznego i ratownik medyczny. denverpost.com
Na zdjęciu furgonetka STAR, specjalista ds. zdrowia psychicznego i ratownik medyczny. denverpost.com

Program STAR opiera się na miejskim programie udzielania pomocy, który od 2016 r. łączy specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym z policjantami w przypadku wezwań, w  których podejrzewa się, że dana osoba potrzebuje pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. 17 specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym odpowiedziało na 2223 wezwania w 2019 r.,  Departament Zdrowia Publicznego i Środowiska miasta płaci Centrum Zdrowia Psychicznego w Denver około 700000 USD rocznie za swoje usługi. Program STAR, rozpoczął się z trzema pracownikami zdrowia psychicznego, obecnie zatrudnia 25 takich specjalistów.

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments