Connect with us

Z Kraju

Zamaskowani dziennikarze robili zdjęcia, stanowcza reakcja żołnierzy!

Mężczyźni mając na sobie białe maski i założone kaptury robili zdjęcia żołnierzom i ich obozowisku, nie mieli na sobie żadnych oznaczeń. Żołnierze dostali rozkaz zatrzymania mężczyzn do wyjaśnienia ich działań przez powołany do tego organ. Dopiero gdy dostali stanowcze polecenie wyjścia z samochodu powiedzieli, że są dziennikarzami, nagrywając całe zdarzenie.

Press Club Polska na swoim koncie Twitter umieścili wpis informujący, że dwóch dziennikarzy zostało zaatakowanych przez żołnierzy.  „We wtorek, 16 listopada ok. godziny 16:00 grupa osób w mundurach Wojska Polskiego zaatakowała trzech fotoreporterów:  @MaciekNabrdalik , Macieja Moskwę i  @martin_divisek podczas wykonywania przez nich obowiązków dziennikarskich” – Czytamy w ich wpisie do którego dołączone są zdjęcia.

Do całej sprawy odniosło się Ministerstwo Obrony Narodowej, wydając w tej sprawie odpowiedni komunikat:

„Nie zgadzamy się na używanie takich określeń jak: „żołnierze zaatakowali fotoreporterów i byli wyjątkowo agresywni”. Wojskowi nie stosowali przemocy. Z relacji żołnierzy wynika, że we wtorek po południu żołnierze stacjonujący w obozowisku w miejscowości Wiejki zauważyli trzy zamaskowane osoby fotografujące obozowisko i żołnierzy. Obozowisko jest ochraniane przez posterunki i patrole. Osoby te chodziły wzdłuż obozowiska, miały na twarzy białe maski, założone kaptury na głowach, nie posiadały żadnych oznaczeń zewnętrznych świadczących o tym, że są dziennikarzami.

Na pojeździe również nie było żadnych oznaczeń świadczących, że jest to pojazd dziennikarzy. Na wezwanie do zaprzestania fotografowania Panowie udali się do pojazdu i próbowali odjechać. W międzyczasie zostały powiadomione odpowiednie służby, w tym policja. Żołnierze otrzymali polecenie zatrzymania tych osób do wyjaśnienia sprawy przez uprawniony organ. Osoby te okazały dokumenty potwierdzające tożsamość, jednak legitymacje prasowe okazały dopiero po pewnym czasie. Wojskowi nie potwierdzają, że przed wykonaniem zdjęć dziennikarze się przedstawili i uprzedzili, że będą wykonywać fotografie.

Wojskowe służby porządkowe, jak wartownicy czy pododdziały alarmowe mają prawo do interwencji. Należy pamiętać, że żołnierze pełnią służbę w warunkach eskalacji napięcia (tego dnia trwał atak migrantów na granicę polsko-białoruską) oraz mają świadomość coraz częstszego stosowania metod walki hybrydowej. Wszyscy musimy mieć świadomość działania w sytuacji nadzwyczajnej.
Warto także zaznaczyć, że to żołnierze a nie fotoreporterzy wezwali na miejsce policję i inne służby.” – Brzmi komunikat MON-u

Do całej sprawy odniósł się też na Twitterze Maciej Bąk z Radia Zet, umieszczając nagranie audio z momentu zatrzymania dziennikarzy:

Posłuchaj konkretnej wypowiedzi Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski o zatrzymaniu przez żołnierzy fotoreporterów

Zobacz także:

Barbara Kurdej-Szatan w Białoruskiej publicznej telewizji (Video)

Odpowiedzialny z dział wiadomości

1 Komentarz

Z Kraju

Ze Świata

Filmiki