Connect with us

Z Kraju

Nieznane osoby założyły grupę na Telegramie i udostępniają prywatne dane osobowe Strażników Granicznych?

W komunikatorze Telegram można odnaleźć grupę, w której ktoś umieszcza prywatne dane osobowe strażników granicznych i ich zdjęcia.

Nie wiadomo kto za tym stoi, jednakże sposób pisania wyraźnie sugeruje, że używany jest Google Translator, a więc nie jest to osoba posługująca się przynajmniej biegle naszym językiem. Grupa na obecną chwilę liczy ponad 1300 osób i w jej treści prócz danych można znaleźć fałszywe oskarżenia wobec konkretnych funkcjonariuszy.

Najprawdopodobniej mogą stać za tym białoruskie służby, chcące negatywnie nastawić polaków przeciwko własnym funkcjonariuszom. To jedna z metod wojny hybrydowej, która także polega na działaniach dezinformacyjnych.

Jedno ze opisów na grupie. Cenzura została nałożona przez nas.

 

To tylko jeden z wielu przykładów prezentowania danych, jest kilka zdjęć, imię i nazwisko, miejsce służby, fałszywe brutalne oskarżenia od topienia imigrantów po zabójstwa dzieci, nr telefonu, link do profilu FB oraz pojazd jakim się porusza wraz z jego rejestracją.  Przy niektórych opisach funkcjonariuszy znajdują się najprawdopodobniej ich adresy zamieszkania, a także filmiki z ich udziałem.

Jedno ze opisów na grupie. Cenzura została nałożona przez nas.

Postanowiliśmy zweryfikować pewne informację. Okazało się, że wszystkie dane  zostały wzięte z publicznie dostępnych danych na stronach internetowych Straży Granicznej, komendanci, zastępcy, czy chociażby grupy na FB związków zawodowych Straży Granicznej. Następnie ktoś zadał sobie trud i wyszukał te osoby na  social mediach, pobrał dostępne tam zdjęcie, nr telefonu są zazwyczaj służbowymi dostępnymi publicznie,  pojazdy samochodów jakimi się przemieszczają te osoby w części najpewniej zmyślono, lub tak jak było w jednym przypadku, na profilu tej osoby widniał post o chęci sprzedaży samochodu, stąd model i rejestracja. Adresy zamieszkania w dużej mierze są zmyślone lub wskazują kościoły lub budynki należące do SG.

W kilku jednak sytuacjach nie udało nam się potwierdzić prawdziwości danych, część może być zmyślona, choć osoba/osoby te trafnie identyfikowali zdjęcia zrobione na granicy z niektórymi kontami na FB. Wszystko możliwe, że w jakiś sposób podczas przeprowadzania czynności migranci zapamiętują imię i nazwisko funkcjonariusza i wyszukują go w internecie. Sytuacja ta pokazuje jak groźna może być wojna hybrydowa i skala dezinformacji. Należy także pamiętać i mieć na uwadze jakie treści wstawiamy na social media.

Na wspomnianej grupie można znaleźć też zdjęcia płaczących dzieci lub Stopklatki z różnych filmików i podpisami, że dziecko jest krzywdzone przez polskie służby. Znamy te filmy z internetu i przedstawiają one całkowicie inną sytuację. Ktoś bardzo mocno zadaje sobie trud by szkalować naszych funkcjonariuszy.

Odpowiedzialny z dział wiadomości

Kliknij by skomentować

Z Kraju

Ze Świata

Filmiki