Brawa dla seniorów i ich rodzin – nie dali się oszukać

Apele policji i akcje informacyjne przynoszą efekty. Seniorzy z powiatu bocheńskiego zachowali czujność i nie dali się oszukać przestępcom dzwoniącym przez telefon. W ciągu ostatnich dwóch dni, metodą „na policjanta” oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od 20 osób. 

Apele Policji i współpraca z mediami w zakresie informowania mieszkańców powiatu bocheńskiego o przypadkach oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” i innych temu podobnych przynoszą pozytywny skutek. Od połowy kwietnia br. telefoniczni oszuści znów stali się aktywni dzwoniąc do seniorów z zamiarem odebrania im wszystkich oszczędności. W dniach 19 i 20 maja br. przestępcy w swych działaniach byli szczególnie agresywni, o czym świadczy aż 20 prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”.

Seniorzy z powiatu bocheńskiego znają coraz więcej mechanizmów działania przestępców i nie dają się już tak łatwo oszukać. Wszystkie z dwudziestu prób wyłudzenia pieniędzy były bezskuteczne i nikt nie stracił pieniędzy.

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów:

•Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

•Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112. 

•Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych. 

•W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.

•W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. 

Apelujemy też do osób młodszych. Pamiętajmy o swoich dziadkach, rodzicach i samotnych sąsiadach. Rozmawiajmy z nimi, przestrzegajmy i opowiadajmy historie dotyczące różnych metod oszustw, które usłyszeliśmy w mediach. Niech nasi seniorzy wiedzą, że oszuści działają wszędzie, nie tylko gdzieś daleko. Niech wiedzą, że również do nas taki oszust może zadzwonić i zażądać pieniędzy. Seniorzy muszą być przygotowani na takie sytuacje i wiedzieć jak reagować.

Źródło: Policja.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*