Connect with us

Z Kraju

Zaatakowali i bili policjantów w trakcie ich interwencji. Ojciec i syn zostali skazani!

Sąd w Świdnicy uznał 48-letniego Pawła S. i jego 26-letniego syna za winnych brutalnego ataku na interweniujących funkcjonariuszy w Pastuchowie (Dolnośląskie). Oboje zostali skazani na kary bezwzględnego więzienia. 

Zdarzenie miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku w miejscowości Pastuchowice. Policjant i policjantka przeprowadzali tam na interwencję związaną z pobiciem jednego z mieszkańców, jednak w jej trakcie sami zostali pobici. To co się stało zostało zarejestrowane przez jednego ze świadków. Na filmie możemy zobaczyć, jak jeden z napastników najpierw pięściami uderza funkcjonariusza, a później powala go na ziemię i kontynuuje bicie. W tym czasie na ziemię pada funkcjonariuszka, powalona ciosem przez drugiego z napastników. Po chwili policjantów i bijających ich mężczyzn rozdzielają świadkowie.

Ostatecznie oboje zostali zatrzymani. Po wytrzeźwieniu usłyszeli oni zarzuty dokonania czynnej napaści na funkcjonariuszy policji. Zarzut zmuszania policjanta do zaniechania czynności służbowej usłyszał Adam S., a Adam S.  usłyszał zarzut pobicia mężczyzny, którego dopuścić się miał przed przyjazdem policji i przed atakiem na mundurowych. Sąd postanowił wtedy o tymczasowym areszcie ojca i syna.

– Zarzuty wobec tych mężczyzn nie zmieniły się. Ustaliliśmy, że agresywne zachowanie oskarżonych miało charakter chuligański, bo działali bez powodu i publicznie okazując lekceważenie porządku prawnego – podkreślał wtedy szef Prokuratury Rejonowej w Świdnicy Marek Rusin.

Oskarżeni w trakcie śledztwa przyznali się do części zarzucanych im czynów, jednakże w dużej mierze zasłaniali się niepamięcią ze względu na ilość wypitego alkoholu. Jak się później okazało, młodszy z nich był wtedy także pod wpływem narkotyków.

Biegli powołani przez sąd z zakresu taktyki i techniki interwencji w zakresie samoobrony i przymusu bezpośredniego – wydali opinię z której wynika, że interweniujący policjanci postąpili prawidłowo i adekwatnie do zaistniałej sytuacji. Działali w sposób niezagrażający życiu i zdrowiu oskarżonych, a zastosowane przez nich środki zostały użyte w sposób proporcjonalny do tego, co się działo – wyjaśniał prokurator Rusin.

Jak przekazała stacji tvn24 Marzena Rusin-Gielniewska, rzecznik Sądu Okręgowego w Świdnicy, pod koniec września zapadł wyrok w tej sprawie. Adam S. został skazany na karę łączną roku i 10 miesięcy więzienia, a Paweł S. na rok i siedem miesięcy więzienia. Sąd, tytułem zadośćuczynienia, zasądził solidarnie od oskarżonych po 1500 złotych na rzecz policjantów.

Odpowiedzialny z dział wiadomości

Kliknij by skomentować

Z Kraju

Ze Świata

Filmiki