Błędy pieszych i kierowców mogą doprowadzić do wypadku

Błędy pieszych i kierowców mogą doprowadzić do wypadku

Data publikacji 22.05.2020

Piesi, rowerzyści oraz motorowerzyści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, która jest szczególnie narażona na tragiczne skutki podczas zdarzeń drogowych. To jak zachowują się na drogach, sprawdzali policjanci krośnieńskiej drogówki. Działania są przeprowadzone by wyeliminować nieprawidłowości w relacji pieszy – kierujący, a także zwrócić uwagę na poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników.

Dbanie o bezpieczeństwo na drogach, to główne zadanie policjantów Wydziału Ruchu Drogowego krośnieńskiej komendy. W tym celu przez cały rok prowadzonych jest wiele przedsięwzięć profilaktycznych skierowanych do różnych grup wiekowych, a także działań ukierunkowanych na określone zachowania. W czwartek (21 maja) policjanci postanowili przyjrzeć się bliżej zachowaniu kierowców względem pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, a także obserwowali, czy nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Warto zauważyć, że piesi, rowerzyści oraz motorowerzyści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, która jest szczególnie narażona na tragiczne skutki podczas zdarzeń drogowych. A konfrontacja z pojazdem, w najlepszym wypadku skończy się dla nich ogólnymi potłuczeniami ciała. Dlatego istotne jest żeby każdy z nas dbał o prawidłowe zachowanie na drodze i nie doprowadzał do niebezpiecznych sytuacji. Mundurowi podczas działań szczególną uwagę zwracali na relacje kierowca-pieszy i obserwowali czy kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych zmniejszają prędkość, czy ustępują pierwszeństwa pieszym na wyznaczonym przejściu, nie wyprzedzają w rejonach pasów oraz czy parkują samochód w sposób zgodny z przepisami, umożliwiający swobodne przejście. Ponadto kontrolowali znajomość i przestrzeganie przepisów przez pieszych, w szczególności zwracali uwagę na zagrożenia związane z korzystaniem z telefonów komórkowych czy innych urządzeń w trakcie przechodzenia przez jezdnię, czy nie dochodzi do wtargnięcia pod nadjeżdżający pojazd, a także czy poza terenem zabudowanym idą prawidłową stroną jezdni.

Policjanci uwagę skupili również na rowerzystach, którzy zdarza się, że zapominają, iż niedozwolone jest przejeżdżanie rowerami przez przejścia dla pieszych a chodnikiem można jeździć tylko w kilku określonych przepisami przypadkach. Ponadto sprawdzali oświetlenie i sprawność rowerów oraz motorowerów, a także stan trzeźwości samych kierujących.

Należy pamiętać, że prawidłowe zachowanie na drodze, a w szczególności przestrzeganie przepisów zarówno przez kierujących, jak i pieszych ma duży wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

podkom. Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Źródło: Policja.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*