Connect with us

Z Kraju

Patrol białoruski otworzył ogień w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego

W dniu dzisiejszym rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska poinformowała media, że w dniu wczorajszym tj. czwartek patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego. Jak powiedziała rzeczniczka były to albo ślepie naboje albo białoruskie służby celowo nie trafiali w cel.

– Patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy razem z nami patrolują granicę. Prawdopodobnie było to przy użyciu ślepej amunicji. Nikomu nic się stało – powiedziała ppor. Anna Michalska.

Po chwili dodała także, że mogły to być strzały celowo chybione. Jak informuje straż graniczna, na granicy nasila się problem nielegalnej migracji i jest coraz więcej prowokacji ze strony służb białoruskich. Nasi mundurowi są obrażani i wyzywani, oświetlani latarkami w sposób agresywny i złośliwy.

Wspomina się o coraz częstszej praktyce oddawania na widok polskich patroli strzałów w powietrze przez stronę białoruską, symulowania rzutów granatami na polską stronę, a także oddawanie pustych strzałów w kierunku Polaków, co wiąże się z celowaniem z karabinów w polskich żołnierzy i naciskaniem na spust – powiedział rzecznik koordynatora służb specjalnych.

Żeby zobrazować skalę wzrostu nielegalnej migracji podano za przykład początek tego roku, gdzie w styczniu i lutym było po 1 próbie nielegalnego przedostania się przez granicę, w marcu 2, w kwietniu 61, maju 8, czerwcu 77, w lipcu 242, sierpniu 3510, wrześniu ponad 7500, a w październiku już ponad 3200.

Z opublikowanych danych wynika, że od sierpnia Straż Graniczna udaremniła blisko. 15 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.  Na obecną chwilę we wszystkich ośrodkach straży granicznej, przebywa obecnie około 1,5 tys. nielegalnych migrantów.

Charge d’affaires ambasady Republiki Białorusi w Polsce Alaksandr Czasnouski został wezwany do polskiego MSZ. Rzecznik resortu Łukasz Jasina po spotkaniu przekazał, że białoruski dyplomata został poinformowany o polskim stanowisku wobec incydentów na granicy, również w kwestii strzałów w kierunku patrolu Straży Granicznej. – Mamy dowody, że zostały oddane – dodał Jasina

Funkcjonariusze Straży Granicznej od dłuższego już czasu obserwują po stronie białoruskiej przy granicy z Polską funkcjonariuszy bądź żołnierzy, którzy nie byli wcześniej widziani przy tej granicy. Ich umundurowanie i wyposażenie może wskazywać, że nie są to służby graniczne.

 

Odpowiedzialny z dział wiadomości

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z Kraju

Advertisement

Ze Świata

Filmiki