Connect with us

Z Kraju

Policjant został skazany za śmierć uciekającego przestępcy na motocyklu

Sąd w środę skazał policjanta na karę roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, który podczas pościgu za uciękającym motocyklistą śmiertelnie go potrącił.  Funkcjonariusz otrzymał także roczny zakaz wykonywania zawodu policjanta, został też zobowiązany do zapłaty nawiązki na rzecz rodziców i najbliższej rodziny zmarłego motocyklisty w sumie 44 tys. zł. 

Prokuratura rejonową w Giżycku skierowała do sądu rejonowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Karolowi S., funkcjonariuszowi policji podejrzanemu o niedopełnienie obowiązków służbowych i spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Wypadek miał miejsce 22 kwietnia 2019 r. w Dobrym Mieście. Karol S. wraz z innym funkcjonariuszem pełnił tego dnia służbę w nieoznakowanym radiowozie, którego był kierowcą. Około godz. 16 mundurowi zauważyli wyjeżdżający ze stacji paliw motocykl crossowy bez tablic rejestracyjnych, policjanci podjęli decyzję o  zatrzymaniu go do kontroli. Policjant włączył sygnały dźwiękowe i świetlne, dając znak motocykliście by natychmiast się zatrzymał, ten jednak podjął decyzję o ucieczce.

Jak ustaliła prokuratura, oba pojazdy jechały z prędkością ponad 100 km/h. Po kilku minutach pościg przeniósł się na drogę szutrową. To właśnie na tym odcinku drogi według sądu funkcjonariusz Karol S. miał nie zachować szczególnej ostrożności a także nie utrzymać odpowiedniego odstępu od uciekającego motocyklisty.  W wyniku tego miało dojść do uderzenia przodem radiowozu w tylne koło motocykla, co spowodowało upadek motocyklisty i jego śmierć pod kołami samochodu.

Sąd uznał oskarżonego za winnego zarzucanych mu czynów i skazał go na rok pozbawienia wolności ale zawiesił wykonanie kary na okres próby 3 lat a także wydał roczny zakaz wykonywania zawodu policjantowi.

Sędzia Katarzyna Kruszewska-Sobczyk uzasadniając wyrok powiedziała, że funkcjonariusz nieumyślnie spowodował wypadek, ponieważ nie było jego intencją uderzenie w motocykl. Jednak podjęcie pościgu w tamtej sytuacji było zachowaniem nadmiernie ryzykownym. Jak zaznaczył sąd, policjant pościg prowadził po drodze szutrowej, gdzie tego dnia (II dzień Świąt Wielkanocnych) było wielu spacerujących, a ponadto nie zachował bezpiecznej odległości od motocyklisty.

Sędzia zwróciła uwagę na to,  że motocyklista nie zastosował się do przepisów ruchu drogowego, jechał brawurowo, nie zatrzymał się do kontroli policyjnej i zapłacił za to najwyższą cenę; stracił życie – dodała sędzia.

Zachodzi więc pytanie, czy policjanci winni w ogóle ścigać uciekających przestępców? Czy jak będzie padał deszcz i warunki drogowe będą nie najlepsze to według sądu, policjanci winni odstąpić od pościgu? Policjanci chroniąc obywateli, robią to ze świadomością narażenia siebie na utratę życia lub zdrowia, przestępca który ucieka policji, też winien taką świadomość posiadać. Wyrok nie jest prawomocny.

Zobacz nagranie z pościgu:

Odpowiedzialny z dział wiadomości

1 Komentarz

Z Kraju

Ze Świata

Filmiki