Connect with us

Z Kraju

Śmiertelnie potrącił 16-latka, mimo że sąd zastosował areszt to prokurator natychmiast go wypuścił

Potrącenie Gorzów Wielkopolski

Po nagłośnieniu przez interwencję Polsatu kwestię  śmiertelnego potrącenia 16-letniego Wiktora z Drezdenka i ucieczki z miejsca zdarzenia sprawcy wypadku, który miał być pod wpływem alkoholu, śledztwo objął nadzorem sam prokurator generalny. Bo jak się okazało kierowcę wypuszczono z aresztu wbrew woli sądu, a rzecznik Gorzowskiej prokuratury delikatnie ujmując mijał się z prawdą w tej kwestii. Obecnie Mateusz S. cieszy się wolnością.

Do śmiertelnego potrącenia doszło 20 lipca, chłopak zginął pod kołami busa, prowadzonego przez Mateusza S. który uciekł z miejsca wypadku, nie udzielając pomocy. Zatrzymany dwie godziny później przez funkcjonariuszy miał promil alkoholu. Mimo zatrzymanych uprawnień, wciąż kieruje. Kilka dni temu dało się to udokumentować.

– On czuje się bezkarny, ma zatrzymane prawo jazdy, a zaprzecza, że nie ma odebranego – dodaje Elżbieta Faberska, matka zabitego Wiktora która udokumentowała za pomocą telefonu jak Mateusz S. dalej jeździ samochodem. Dziennikarze interwencji dotarli do dokumentu potwierdzającego zatrzymanie prawa jazdy Mateuszowi S. dzień po śmiertelnym wypadku, czyli 21 lipca.

– Skandaliczne jest też to, że on jeździ samochodem na innych tablicach, te tablice są od innego samochodu, nie mają ubezpieczenia – twierdzi Sylwia Antczak.

Przypomnijmy: w lipcu, po potraceniu 16-letniego Wiktora, Mateusz S. zeznał, że alkohol spożywał już po wypadku.

Dziennikarzom Interwencji udało się dotrzeć do naocznego świadka zdarzenia. – Podjechał ten chłopaczek motorkiem, ja paliłem papierosa. Z minutkę stał, kask postawił na kierownicę, przez telefon rozmawiał. Jechało vito niebieskie. I centralnie w niego walnął. Chłopaka odbiło na szybę i odbiło dalej. A on wsteczny dał i powiedział: jakby coś, to nie widziałeś mnie. Wziął torbę czarną i uciekł – mówił pan Rafał.

Mimo że sąd w Gorzowie Wielkopolskim natychmiast zastosował wobec Mateusza S. miesięczny areszt tymczasowy, to prokuratura wypuściła podejrzanego na wolność.

– Prokuratura postawiła zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym w stanie nietrzeźwości, jak również ucieczki z miejsca wypadku i nieudzielenia pomocy ofierze – poinformowała Lidia Wieliczuk z Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, dodając iż jeżeli mężczyzna wcześniej opuścił areszt, to musiała być to decyzja prokuratora.

Łukasz Gospodarek z Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, powiedział dziennikarzom interwencji, iż pytanie o wcześniejsze wyjście z aresztu należy skierować nie do niego, lecz do sądu. – Nie odpowiadam za stwierdzenia sądu, odpowiedzi udzieliłem. Tę zagadkę pozostawiam panu: któremu z organów państwowych pan daje wiarę – dodał.

Rozwiązanie tej zagadki telewizja Polsat pokazała w programie Interwencja – Taka Jest Polska w Polsat News. Ujawniono tam dokument o natychmiastowym zwolnieniu z aresztu podpisany przez prokuratora.

Po reportażu całą  sprawą zainteresował się resort sprawiedliwości a nadzór nad śledztwem objął prokurator generalny,  sprawa została przeniesiona do innej prokuratury, poza okręg gorzowski.

Źródło: https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2021-10-05/smiertelny-wypadek-16-latka/

2 komentarze

Z Kraju

Ze Świata

Filmiki