15 kwietnia przypada Światowy Dzień Trzeźwości, co jest doskonałą okazją, by zwrócić uwagę na kluczową rolę trzeźwości w zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach. To moment, by przypomnieć wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i bycie odpowiedzialnym, zwłaszcza za kierownicą. Akcja ta jest szczególnie istotna w kontekście zagrożeń związanych z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu.
Statystyki z 2024 roku są niepokojące – nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 1 230 wypadków, które doprowadziły do śmierci 176 osób i zranienia 1 441 innych. Stanowiło to 6,3% wszystkich wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami. Mimo że te liczby są przerażające, widoczny jest pozytywny trend. W porównaniu z rokiem 2023 zauważono znaczny spadek liczby wypadków o 7,6%, ofiar śmiertelnych o 16,9% i liczby rannych o 4,3%.
Efekty te są wynikiem intensywnych działań Policji, która regularnie przeprowadza kontrole drogowe i prowadzi kampanie informacyjne, mające na celu eliminację nietrzeźwych kierowców z dróg. W 2024 roku funkcjonariusze wykonali ponad 16 milionów badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, ujawniając ponad 92 tysiące nietrzeźwych kierowców. Mimo tych działań, każdy przypadek jazdy pod wpływem alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem. Istotne jest, by każdy kierowca pamiętał o odpowiedzialności. Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu, nie pozwalaj, by bliscy prowadzili pod wpływem i reaguj, kiedy widzisz nietrzeźwego kierowcę – to może uratować życie.