Connect with us

Z Kraju

Łukaszenka marzy o tym by doszło do otwarcia ognia na granicy?

Łukaszenka zdecydował się na użycie broni, gdyby na granicy polsko-białoruskiej były sprawy „zbyt eskalowane” – przekazał w niedzielnym „Śniadaniu Rymanowskiego” wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska), powołując się na informacje od byłego ambasadora Białorusi w naszym kraju. 

W Usnarzu Górnym (woj. podlaskie) cały czas koczuje grupa migrantów, która chce przedostać się do Polski. Obecnie uniemożliwia im to nasza straż graniczna oraz wojsko. Na miejscu pojawiają się  m.in. politycy opozycji, czy aktywistki taka jak Marta Lempart. Wicemarszałek sejmu Piotr Zgorzelski powiedział, że zadzwonił do niego Paweł Łatuszka (były ambasador Białorusi w Polsce; a także późniejszy minister kultury w rządzie Łukaszenki), który powiedział, że posiada z pewnych źródeł informację,  że Łukaszenka podjął decyzję o użyciu broni, gdyby na granicy były sprawy zbyt eskalowane.

Polityk PSL zasugerował w wywiadzie, że broń mogłaby zostać użyta przez stronę białoruską w sytuacji, gdyby np. ktoś przekroczył granicę państwa, próbując dostać się do migrantów.
W rozmowie z Onetem Anatol Kotow, białoruski opozycjonista, który do lata 2020 r. był wysokim rangą urzędnikiem Administracji Prezydenta Białorusi twierdzi, że władze w Mińsku chcą, by na granicy doszło do zamieszek, a optymalnie, żeby udało się sprowokować polską Straż Graniczną do otwarcia ognia. Celem Łukaszenki jest doprowadzenie do konfliktu granicznego z Polską.
– Reżim planuje przede wszystkim przerzut większej ilości migrantów, których – przypomnę – sam ściągnął na Białoruś tylko po to, by użyć ich przeciwko Polsce i Litwie, bo to te dwie granice są najbardziej zagrożone – Powiedział dla Onetu Anatol Kotow.

Dziwnym zbiegiem okoliczności cała ta akcja zbiegła się z czasem z wspólnymi białorusko–rosyjskimi manewrami Zapad 2021, które za nieco ponad tydzień będą mieć miejsce m.in. na białoruskich poligonach położonych w pobliżu granicy z Polską.  Anatol Kotow uważa, że to może być próba wciągnięcia Rosji do jakiegoś incydentu zbrojnego na granicy.

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało w poniedziałek, że do białoruskiego Grodna przybyły jednostki rakietowe rosyjskich sil zbrojnych. Wszystko w ramach tworzenia wspólnego centrum szkoleniowo-bojowego sił powietrznych oraz obrony przeciwlotniczej. 3 września na lotnisku w Baranowiczach wylądują rosyjskie myśliwce Su-30.  Niezawisimaja Gazeta informuje zaś, że przerzucane na Białoruś jednostki wezmą udział w manewrach Zapad 2021, a następnie „będą pełnić dyżur bojowy wzdłuż zachodniej granicy Państwa Związkowego”.

 

Odpowiedzialny z dział wiadomości

Kliknij by skomentować

Z Kraju

Ze Świata

Filmiki