Connect with us

Ciekawostki

Fajerwerki mogą wywoływać syndrom PTSD u weteranów wojennych?

Weterani PTSD

4 lipca w Stanach Zjednoczonych w związku ze świętem niepodległości w wielu miejscach odbywały się potężne pokazy fajerwerk, dzień ten był też momentem w którym ludzie zwracaki uwagę na to, że strzelanie fajerwerkami mogą  być źródłem stresu dla osób żyjących z zespołem stresu pourazowego (PTSD).

Tag „PTSD” w poniedziałek rano był popularny na Twitterze, ponieważ ludzie zwrócili uwagę na potencjalnie szkodliwy wpływ fajerwerków na weteranów żyjących z tym schorzeniem.

Znana komik Sarah Silverman była jednym z tych, którzy zabrali głos w tym temacie, pisząc: „Nigdy nie zrozumiem, w jaki sposób można się nauczyć, że fajerwerki terroryzują psy i powodują głębokie PTSD u naszych weteranów”

PTSD zaburzenie psychiczne będące formą reakcji na skrajnie stresujące wydarzenie (traumę), które przekracza zdolności danej osoby do radzenia sobie i adaptacji.

W niektórych przypadkach osoby z PTSD przeżywają na nowo traumatyczne wydarzenia, doświadczając retrospekcji, koszmarów sennych i ekstremalnych reakcji emocjonalnych i fizycznych, takich jak niekontrolowane drżenie, kołatanie serca i napięciowe bóle głowy. Fajerwerki mogą wywoływać takie objawy PTSD u niektórych weteranów.

Jeremy Harrell, założyciel i dyrektor generalny Veteran’s Club, Inc., powiedział serwisowi Kentucky LEX18: „Dźwięki fajerwerków – mogą brzmieć bardzo podobnie do ognia z broni ręcznej, pocisków moździerzowych, lub po prostu jak mnóstwo materiałów wybuchowych”. Harrell, który służył w Iraku, opowiedział o swoich doświadczeniach oglądania fajerwerków z innymi kolegami z wojska w Louisville po powrocie ze służby w 2004 roku. „Po prostu czuliśmy się niekomfortowo. Za każdym razem, gdy słyszeliśmy wybuch, trzęśliśmy się. I tak było przez kilka lat, dopóki nie porozmawiałem o tym z psychologami”. Harrell powiedział, że w końcu był w stanie ponownie oglądać fajerwerki po pracy nad swoimi lękami.

„Naprawdę najbardziej niepokojącą częścią fajerwerków jest niewiedza, co to jest – niepewność – ale jeśli patrzę, jak fajerwerk wybucha, to oczywiście wiem, że ktoś nie próbuje do mnie strzelać, wysadzić w powietrze. Więc ta świadomość, to było to co bardzo mi  pomogło” – powiedział.

Craig Bryan, psycholog kliniczny i specjalista ds. traumy na wydziale psychiatrii i zdrowia behawioralnego w Ohio State University Wexner Medical Center w Columbus, powiedział gazecie Everyday Health, że zespół stresu pourazowego może oszukać twój mózg tak, by myślał, że doświadczasz innej rzeczywistości. W rezultacie „dla niektórych weteranów z zespołem stresu pourazowego związanego z wojskiem, słyszenie huków i fal uderzeniowych fajerwerków może aktywować nieprzyjemne wspomnienia z przeszłości, wywołując intensywny niepokój i strach” – powiedział.

 

Odpowiedzialny z dział wiadomości

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Z Kraju

Ze Świata

Filmiki