Koniec z jazdą na zderzaku, zakaz używania smartfonu na przejściach, zobacz nowe przepisy

Nowe przepisy drogowe od 1 czerwca
Już wcześniej informowaliśmy o zmianach w przepisach ruchu drogowym, które mają zacząć obowiązywać od 1 czerwca tego roku. Oprócz regulacji dotyczących pieszych, którym w konkretnych sytuacjach zabrania się korzystania między innymi ze smartfonów, drogą nowelizacji wprowadzono także nowe przepisy w ruchu pojazdów. Art. 19 ust 3 a określa minimalne odstępy, które kierujący muszą zachować pomiędzy sobą jadąc tym samym pasem na autostradzie lub drodze ekspresowej.

W treści dokumentu pojawił się przepis (art. 19 ust 3a), który mówi o tym, że kierujący, który porusza się autostradą lub drogą ekspresową ma obowiązek zachować minimalny odstęp między poprzedzającym go pojazdem jadącym tym samym pasem. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem. Co bardzo ważne, przepis ten niema zastosowania podczas wyprzedzania.

Wchodzące od 1 czerwca 2021 roku nowe przepisy będą zakazywać także  korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,  intencja nowych regulacji w tym zakresie jest szersza aniżeli wskazany telefon lub inne urządzenie elektroniczne. Chodzi tu bardziej o zakaz odwracania uwagi od każdej innej treści niż konkretna sytuacja drogowa.

WAŻNE ZMIANY W PRZEPISACH RUCHU DROGOWEGO!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*