Potwierdzone, rząd będzie płacił imigrantom. Znamy szczegóły

Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, który niedawno pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu, pokazuje jaki kierunek obrali rządzący w kwestii imigracji. Poniżej kilka punktów:

1. Nielegalny imigrant, który nie dostanie zgody na pobyt w naszym kraju i mimo to nie chce wyjechać, to dostanie od rządu jednorazowe świadczenie, które ma go zachęcić do wyjazdu do siebie. Kwota nie jest jeszcze znana.

2. Do tej pory jak imigrant zachowywał się w ośrodku dla cudzoziemców agresywnie w stosunku np. do personelu zarządzającego, to pozbawiano go pomocy socjalnej. Miało to pozwolić utrzymać dyscyplinę. W nowo projektowanych przepisach przez polski rząd znosi się ten zapis. Teraz każdy imigrant przebywający w ośrodku dla cudzoziemców (także tych otwartych), będzie otrzymywał pomoc socjalną zawsze, niezależnie od tego czy stosuje agresje. Jeżeli jakiś imigrant ma właśnie trwające postępowanie za to, to w dniu wejścia przepisów zostanie ono umorzone i świadczenie przywrócone.

3. W projekcie przewidziano skrócenie czasu na ocenę potencjalnego zagrożenia, jakie cudzoziemiec może stanowić dla bezpieczeństwa narodowego lub porządku publicznego, do 10 dni (było 30 dni). Tak krótki czas na decyzję może być niewystarczający na dokładną analizę w bardziej skomplikowanych sprawach.

4. Wprowadzenie nowych zasad ułatwiających składanie wniosków na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną

5. Łatwiej będzie można uzyskać Niebieską Kartę EU. Niebieska Karta EU to zezwolenie na pobyt czasowy i pracę dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej, którzy zamierzają podjąć zatrudnienie w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji. Wcześniej należało udowodnić posiadania wykształcenia wyższego w danym kierunku zawodowym, teraz dodaje się zapis, że oprócz wykształcenia wyższego będzie też się liczyć „kwalifikacje uzyskane w wyniku doświadczenia zawodowego”. Nie jest jasne, jak taki imigrant miałby udowodnić, że pracował już w danym zawodzie, a także czy i jak będzie to weryfikowane np. czy świadectwo pracy nie jest podrobione/kupione.

6. Ograniczenia w monitorowaniu mobilności cudzoziemców: Zmiany w przepisach dotyczących przekraczania granicy i wjazdu na terytorium Polski, w szczególności dotyczące posiadaczy Niebieskiej Karty UE, wymagają jedynie okazania dokumentu celu wjazdu, co może ograniczać możliwości weryfikacji faktycznych zamiarów cudzoziemców. W praktyce oznacza to, że zamiast szczegółowych kontroli dotyczących m. in. ich historii zawodowej, miejsca pracy lub innych ważnych informacji, wystarczy przedstawienie podstawowego dokumentu. Może to sprawiać, że osoby o potencjalnie niejasnych zamiarach łatwiej przekroczą granicę, nie dostarczając szczegółowych informacji na temat swojej mobilności, miejsca pobytu lub zatrudnienia w Polsce.

Popularne:

Nagranie. Mężczyzna przewrócił się na rowerze i postanowił włamać do pobliskiego sklepu

W Łebie (woj. pomorskie) doszło do włamania do sklepu...

Poszukiwany 22-latek podszywał się pod swojego brata bliźniaka, aby uniknąć więzienia

22-letni mieszkaniec gminy Izbicko przez blisko dwa lata unikał...

24- latek ukradł piwo i groził właścicielowi sklepu. Grozi mu do 3 lat więzienia

Policjanci z Białegostoku zatrzymali 24-letniego mężczyznę, który po kradzieży...

Oszustwo „na legendę” w Lublinie: 83-latka straciła 5 tysięcy złotych i biżuterię wartą 30 tysięcy

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu...

16-latek z Bielska Podlaskiego zatrzymany za posiadanie marihuany

Policjanci z Bielska Podlaskiego zatrzymali 16-letniego mieszkańca miasta, który...