Rozbito międzynarodową grupę przestępczą przemycającą papierosy

Zatrzymano członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej
Zatrzymano członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, działając pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, zatrzymali pięcioro obywateli Polski, którzy byli członkami międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przemytem wyrobów tytoniowych z Ukrainy do Polski oraz do krajów Europy Zachodniej.

W trakcie działań funkcjonariusze przeszukali również kilka posesji należących do mężczyzn, na których ujawniono i zabezpieczono mienie (środki finansowe oraz pojazdy) o łącznej wartości 1,8 mln zł. Jest to już kolejny etap śledztwa, w ramach którego zatrzymano dotąd aż 51 członków tej grupy.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej na przedstawienie zatrzymanym osobom zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także przemytu papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Grupa działała od czerwca 2013 r. do grudnia 2018 r. na terenie województwa lubelskiego i Ukrainy. Członkowie grupy z terytorium Ukrainy do Polski przemycali przez Bug wyroby akcyzowe. Następnie towar ten, po zgromadzeniu odpowiednich ilości, był pakowany do samochodów i rozwożony do różnych miejsc na terenie kraju oraz zagranicę.

Sprawcy sprowadzali, nabywali, przechowywali i przewozili wyroby akcyzowe w postaci co najmniej 5 milionów paczek papierosów nie oznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy i bez zgłoszenia celnego, przez co narazili Skarb Państwa na uszczuplenie celne i podatkowe w łącznej wartości blisko 70 mln zł.

Dwóch zatrzymanych sąd tymczasowo aresztował na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych, zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*