W związku z trwającym konfliktem na Ukrainie, władze kraju podjęły decyzje mające na celu usprawnienie procesu mobilizacji wojskowej.
Ukraiński parlament, po długich debatach i zgłoszeniu tysięcy poprawek, przyjął w czwartek nową ustawę o mobilizacji, która wprowadza istotne zmiany w systemie rekrutacji żołnierzy.
Zgodnie z nowymi regulacjami, wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat są zobowiązani zaktualizować swoje dane osobowe oraz otrzymać dokumenty rejestracji wojskowej w ciągu 60 dni.
Te zmiany mają na celu eliminację wręczania wezwania do wojska na ulicy, które były dotychczas powszechną praktyką. Od teraz mężczyźni muszą posiadać przy sobie dokumenty rejestracji i okazywać je na żądanie odpowiednich służb. Dodatkowo uruchomiony zostały elektroniczne powołania do służby wojskowej.
Parlament zadecydował również o wprowadzeniu szeregu ograniczeń dla osób unikających rejestracji wojskowej. Wśród nich znajduje się tymczasowy zakaz opuszczania kraju, konfiskata mienia oraz ograniczenie prawa do prowadzenia pojazdów.
Nowe przepisy wprowadzają także zmiany w zwalnianiu z obowiązku służby wojskowej, między innymi dla osób, które zostały wzięte do niewoli.
Ustawa przewiduje, że zamiast tradycyjnego poboru, wszyscy mężczyźni do 25. roku życia przejdą pięciomiesięczne podstawowe szkolenie wojskowe. Ci, którzy ukończą szkolenie, będą uzyskiwać status rekruta.
Jednakże, jeśli w trakcie szkolenia okaże się, że osoba zmobilizowana nie nadaje się do służby, będzie mogła zostać zwolniona.
Rząd zobowiązany został także do zwiększenia miesięcznego wynagrodzenia żołnierzy walczących na pierwszej linii frontu do 70 tys. hrywien (ok. 1776 dolarów). Ta decyzja ma na celu podniesienie morale wojska i zapewnienie lepszych warunków dla żołnierzy.
Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu miesiąca po podpisaniu przez prezydenta. Nie podano jednak, ile dokładnie żołnierzy planuje się zmobilizować. Sztab generalny Wojska Ukraińskiego popierał od początku tą ustawę, gdyż jak twierdzą nie wiedzą tak naprawdę ile osób w wieku poborowym zostało na Ukrainie a ile wyjechało (legalnie lub nie).
Zamiar wprowadzenia nowego systemu podkreśla determinację władz w radzeniu sobie z wyzwaniami mobilizacyjnymi i zwiększeniu efektywności armii w obliczu trwającego konfliktu z Rosją.
Reasumując ustawa czeka na podpis prezydenta i wejdzie w życie w przeciągu 30 dni. Każda wizyta obywatela Ukrainy w ich konsulacie i załatwienie chociażby najdrobniejszej sprawy np. wydłużenie pobytu itp. sprawi, że automatycznie zostanie on wprowadzony do systemu poborowego.
Następnie Ukraińskie wojsko będzie mogło wręczyć w sposób elektroniczny powołanie do wojska osobie przebywającej za granicą np. właśnie podczas jego wizyty w konsulacie. Stąd najpewniej tak duże kolejki, obywatele Ukrainy chcą załatwić swoje konsularne sprawy przed wejściem w życie nowej ustawy o mobilizacji.
Jednakże w Polsce pomoc obywatelom Ukrainy została udzielona do końca czerwca 2024 r. po tym okresie, będzie wymagać się od nich zezwoleń na pobyt czasowy, kart pobytu itp.
Ostatecznie więc wizyta w konsulacie będzie nie do uniknięcia, większość jednak ma nadzieje, że robiąc to teraz a nie później, nie załapią się na pierwszą mobilizację i wezwania do wojska.