Śmierć 14-letniej Natalii z Andrychowa. Policjant został ukarany

Najnowsze wydarzenia dotyczą tragicznej śmierci 14-letniej dziewczyny z Andrychowa, Natalii, która zmarła w dwa miesiące temu z powodu hipotermii. Zgodnie z naszymi informacjami, dyscyplinarna kara została nałożona na oficera dyżurnego z Komisariatu Policji w Kętach.

W wyniku dochodzenia ustalono, że 28 listopada 2023 roku, oficer dyżurny z komisariatu w Kętach otrzymał zgłoszenie od dyspozytora numeru alarmowego 112, które mówiło, że zaginiona 14-latka mogła przemieszczać się między Andrychowem a Kętami.

To doprowadziło do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko oficerowi za niepodjęcie natychmiastowych działań poszukiwawczych również w rejonie Kęt. Policjant otrzymał karę w formie nagany, jak informuje Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Toczy się także postępowanie dyscyplinarne przeciwko czterem funkcjonariuszom z Andrychowa, którzy byli zaangażowani w sprawę zaginięcia dziewczyny. Choć miało się zakończyć w grudniu, na prośbę Komendanta Powiatowego Policji w Wadowicach, zostało przedłużone do 1 marca.

Dodatkowo, doszło do zmian kadrowych w komisariacie w Andrychowie. Od połowy stycznia, tymczasowym komendantem jest nadkomisarz Artur Studnicki, który zastąpił inspektora Sławomira Urbanowskiego, pełniącego tę funkcję od 2020 roku.

Podsumowując fakty, Natalia wyszła z domu w poranne godziny 28 listopada, informując telefonicznie swojego ojca o złym samopoczuciu i bólu brzucha, nie będąc pewna swojego położenia. Niestety, później okazało się, że dziewczyna doznała ciężkiego krwotoku do mózgu, co spowodowało obrzęk mózgu i skutkowało jej śmiercią. Wstępna analiza działań policji wskazuje na możliwość wystąpienia zaniedbań proceduralnych.