Przez 14-latków ewakuowano ponad tys. osób z galerii.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę po godzinie 17:00. Strażacy i policjanci z Wałbrzycha otrzymali wtedy informację o dymie wydobywającym się z jednej z toalet. Pożar został bardzo szybko ugaszony, na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał. Nastąpiło jednak uszkodzenie mienia, a na sporej części obiektu wyczuwalna była woń spalenizny.

W toku działań na miejscu zdarzenia, funkcjonariusze drugiego komisariatu oraz wałbrzyskiej komendy szybko ustalili, że to dwóch nastolatków wznieciło pożar, podpalając papier toaletowy petardami w jednej z kabin na pierwszym piętrze centrum handlowego. 14-latkowie zostali zatrzymani już po kilkudziesięciu minutach od zgłoszenia i spędzili noc w Policyjnej Izbie Dziecka w Legnicy.

W niedzielę nieletni zostali doprowadzeni do sądu rodzinnego. Teraz będą odpowiadać za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa w postaci pożaru, który mógł zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach.

Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, wobec osób popełniających czyny karalne po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 lat, mogą być stosowane środki wychowawcze, lecznicze lub poprawcze. Kara może być orzeczona tylko w przypadkach przewidzianych prawem, jeśli inne środki nie zapewnią resocjalizacji nieletniego.