Oświęcim. Skuteczna walka z przemocą rodzinie. Sprawca znęcania trafił do aresztu

Oświęcimscy policjanci zatrzymali 42 – letniego mieszkańca gminy Osiek, podejrzanego o znęcanie się nad żoną i dziećmi. Domowy agresor wprost z sądowej sali trafił do aresztu śledczego.

W poniedziałkowy poranek (25.05.) policjanci interweniowali w jednym z domów jednorodzinnych w gminie Osiek  w związku awanturą domową. Z relacji zgłaszającej wynikało, że nietrzeźwy mąż uderzył ją i grozi jej śmiercią. Mundurowi błyskawicznie  udali się pod wskazany adres, gdzie zastali 39 – letnią kobietę, jej troje dzieci oraz nietrzeźwego 42 – letniego agresora.  Mężczyzna został zatrzymany. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2 promile alkoholu.

W trakcie prowadzonego postępowania, w niespełna dwie doby policjanci zebrali dowody świadczące, o tym że  42 – latek od blisko roku znęcał  fizycznie i psychicznie nad żoną i trojgiem dzieci.  27 maja br. podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty. Za przestępstwo znęcania w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Następnie podejrzany trafił przed oblicze sędziego, który przychylił się do wniosku Policji i Prokuratury, wydając postanowienie o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu tymczasowego. Jeszcze tego samego dnia 42 – latek trafił do jednego z aresztów śledczych.  

Policja, Prokuratura i Sąd,  chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą, skutecznie izolują sprawców, którzy zagrozili swoim najbliższym.

Śledczy podejmując czynności mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej.  Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”. 

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy,  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Przypominamy  o wsparciu osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem – pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc. W Małopolsce działa Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Lokalne Punkty Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem  w tym również w Oświęcimiu, prowadzone przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych – KraFOS. Działania na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem współfinansowane są ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości.

https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy/
http://www.krafos.pl/

Źródło: Policja.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*