Estonia chce odsyłać Ukraińskich obywateli na front

Estoński minister spraw wewnętrznych Lauri Läänemets oświadczył, że Estonia jest gotowa pomóc Ukrainie w mobilizacji jej obywateli mieszkających w Estonii, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W Estonii przebywa około 7 500 obywateli Ukrainy w wieku poborowym. Minister Läänemets podkreślił, że zgodnie z prawem międzynarodowym Ukraina nie może wezwać swoich obywateli mieszkających w Estonii do odbycia służby wojskowej bez bilateralnej umowy.

Zamierza oficjalnie poinformować ukraińskie władze, że Estonia jest gotowa podpisać taką umowę i pomóc w mobilizacji. Läänemets podkreślił, że Estonia zna miejsce zamieszkania tych osób i jest gotowa pomóc w ich przetransportowaniu z Estonii do Ukrainy, jeśli będzie to konieczne.

Zaproponowana polityka poboru w armii Ukrainy ma dotyczyć obywateli Ukrainy w Estonii, którzy przybyli po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny.

Projekt ustawy o poborze mężczyzn zza granicy ma być gotowy w styczniu, zgodnie z informacjami ukraińskich posłów. W międzyczasie Niemcy oświadczyły, że nie będą zmuszać Ukraińców do powrotu i walki w armii.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował 19 grudnia, że dowództwo wojskowe zaproponowało pobór dodatkowych 500 000 osób.

Źródło: https://english.nv.ua/nation/estonia-signals-willingness-to-extradite-military-age-ukrainian-men-for-conscription-50378892.html

[moja_shortcode]