Connect with us

Z Kraju

Ekoaktywiści poszli w Bieszczady sprawdzić czy są niedźwiedzie, no i sprawdzili

Zbigniew Bogucki

Opublikowany

dnia

W niedzielę, 12 listopada, około godziny 17:00, Nadleśnictwo Lutowiska otrzymało zgłoszenie o niebezpiecznym zdarzeniu w okolicach nieistniejącej wsi Hulskie. Niedźwiedź zaatakował mężczyznę w lesie, co skutkowało poważnymi obrażeniami ofiary. Drugi mężczyzna, będący świadkiem zdarzenia, wezwał pomoc.

Zimowe legowisko niedźwiedzi zostało zlokalizowane w styczniu 2023 roku, jednak wówczas nie stwierdzono obecności tam niedźwiedzia. W sierpniu tego roku ekoaktywiści z Inicjatywy Dzikie Karpaty i Fundacja Siła Lasu złożyły pismo o natychmiastowym wstrzymaniu działań leśnych w tej lokalizacji. Również w sierpniu aktywiści złożyli wniosek o utworzenie strefy ochronnej wokół miejsca legowania niedźwiedzia. Prace w wydzieleniu leśnym zostały zakończone do 31 października zgodnie z zaleceniami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Wsparcie Autorów
Opis obrazka

Hej, mamy prośbę

Ten artykuł jak i inne posty na Fanpage tworzymy za darmo w czasie wolnym.

W dobie wszechobecnego hejtu, wasze wsparcie jest dla nas ogromnym zastrzykiem pozytywnej energii i wiary w to, co robimy

Będziemy bardzo wdzięczni🤗☕

Postaw nam kawę

Procedura utworzenia strefy ochronnej była znana aktywistom, jednak w niedzielny wieczór postanowili pójść sprawdzić, czy niedźwiedź się wyprowadził, chcąc udowodnić brak profesjonalizmy leśnikom. Naruszyli spokój niedźwiedzia, co doprowadziło do tragicznej sytuacji, niedźwiedź zaatakował jednego z nich i zadał poważne obrażenia. Pomoc wezwał towarzyszący mu drugi ekoaktywista.

W akcji ratunkowej brały udział służby, takie jak Grupa Bieszczadzka GOPR, Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Sanoku, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, strażacy z OSP w Zatwarnicy, OSP w Lutowiskach, PSP w Ustrzykach Dolnych oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych.

Wyrażamy współczucie osobie poszkodowanej, życząc jej szybkiego powrotu do zdrowia. Przypominamy również o znaczeniu przestrzegania zasad bezpieczeństwa w obecności dzikich zwierząt oraz o zakazie płoszenia ich, zwłaszcza w okresie przygotowań niedźwiedzi do zimowego spoczynku. Szacunek należy się również wszystkim służbom za ich szybką i profesjonalną reakcję w niedzielnym dramatycznym zdarzeniu.

Wsparcie Autorów
Opis obrazka

Hej, mamy prośbę

Ten artykuł jak i inne posty na Fanpage tworzymy za darmo w czasie wolnym.

W dobie wszechobecnego hejtu, wasze wsparcie jest dla nas ogromnym zastrzykiem pozytywnej energii i wiary w to, co robimy

Będziemy bardzo wdzięczni🤗☕

Postaw nam kawę

Członek zespołu służb w akcji, odpowiedzialny za dział wiadomości i kontakt z czytelnikami.

2 komentarze

2 Comments

 1. Avatar

  Tomak

  2023-11-14 at 19:00

  podwyżka dla leśników za dobrze wykonaną prace

 2. Avatar

  losot

  2023-11-14 at 20:49

  tylko poturbowany czy niedźwiedź jeszcze mu cuś zrobił

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *