Z Kraju
Wyrok sądowy odnośnie publikacji wizerunku policjanta
Policjant jest funkcjonariuszem publicznym, a nie osobą powszechnie znaną. W związku z tym chroni go prawo w zakresie ochrony jego wizerunku. Zlekceważyła to mieszkanka Katowic, która bez zgody policjantki nagrała podczas interwencji jej wizerunek i pomimo wyraźnego sprzeciwu, opublikowała nagranie na swoim profilu w mediach społecznościowych, dodając do niego obraźliwy komentarz. Sprawa trafiła do sądu.
W myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeśli jej wizerunek został utrwalony w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych. Wprawdzie policjant jest funkcjonariuszem publicznym, ale, co istotne, nie jest osobą powszechnie znaną, stąd wyjątek dotyczący rejestrowania i upubliczniania jej wizerunku nie ma zastosowania.
O tym, że publikowanie wizerunku policjanta bez jego zgody w mediach społecznościowych jest niezgodne z prawem, przekonała się mieszkanka Katowic.
Sąd zasądził od pozwanej kwotę 6 tysięcy złotych na rzecz policjantki oraz kwotę 2 tysiące złotych na rzecz stowarzyszenia. Kobieta ma też zwrócić policjantce ponad 3,6 tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów procesu, a także usunąć nagranie ze swojego profilu w mediach społecznościowych, usunąć komentarz dotyczący interwencji i zamieścić przeprosiny policjantki o wskazanej przez sąd treści.
Do interwencji, podczas której został nagrany wizerunek policjantki, doszło 24 września 2022 roku w centrum Katowic. Mieszkanka jednej z kamienic zgłosiła zakłócenie ciszy nocnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w pierwszej kolejności policyjny patrol przyszedł do zgłaszającej, by dowiedzieć się szczegółów i ustalić okoliczności zgłoszenia. Kobiecie bardzo nie spodobało się, że policjantki zapukały do jej drzwi. Złożyła na nie skargę.
Podczas interwencji policjantki miały kamery nasobne, które zarejestrowały przebieg interwencji. Z nagrań jednoznacznie wynikało, że czynności zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, a zarzuty skarżącej są bezpodstawne.
W związku z upublicznieniem wizerunku policjantki, sprawa trafiła do sądu, gdzie zapadł wyrok na korzyść mundurowej.
Przypominamy, że prawo chroni policjantów przed bezprawnym zamieszczaniem ich wizerunku, w tym nagrań z interwencji w mediach społecznościowych. Nie ma przyzwolenia na zamieszczanie przez osoby postronne wizerunku funkcjonariuszy Policji bez ich zgody!
Źródło: Policja.pl

Justyna
2023-10-16 at 09:04
kawa postawiona
aaaaa
2023-10-16 at 16:01
Bardzo szkodliwy wyrok. Zdaniem sądu – przyjmując jego „logikę” – zakazane było też opublikowanie wizerunku tajniaka kopiącego niewinnego człowieka na marszu 11 listopada (stara sprawa już chyba z wyrokiem).
Każdy tzw. „policjant” jest powszechnie znany, chyba, że jest tajniakiem. I pełni funkcję publiczną w rozumieniu funkcji zawodowych.
Ten wyrok daje tzw. „policjantom” prawo do nadinterpretowania prawa, nieuctwa, a nawet łamania prawa. Są bezkarni.
Dodając do tego fakt, że na komendach wiszą obecnie zakazy filmowania i robienia zdjęć (nowa ustawa o obronie ojczyzny) wracamy do czasów dawnych, kiedy tłukli ludzi za darmo w majestacie prawa.
Kobieta powinna złożyć odwołanie, ale nie zrobi tego bo sąd CELOWO „dowalił” jej kosztów.