Zatrzymany kolejny członek grupy zajmującej się wyłudzeniami przy korzystaniu z usług faktoringu. Ustalone straty sięgają już blisko 4 milionów złotych

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu prowadząc działania operacyjne zatrzymali kolejną osobę podejrzaną o udział w grupie mającej na swoim koncie oszustwa na szkodę jednej z firm świadczących usługi faktoringowe. Jak wynika z przeprowadzonych do tej pory ustaleń policjantów, grupa w której działał podejrzany, przy wykorzystaniu nierzetelnej dokumentacji, przedstawiającej fikcyjne transakcje, wyłudziła od pokrzywdzonego podmiotu sumę blisko 4 milionów złotych.

Osoby biorące udział w procederze werbowały tzw. „słupów”, na których zakładane były firmy o różnych profilach działalności. Wykorzystując stworzone na potrzebę przestępczego procederu podmioty gospodarcze, sprawcy wytwarzali nierzetelną dokumentację w postaci faktur z wierzytelnościami, które nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości. Taka dokumentacja była następnie przedstawiana pokrzywdzonemu podmiotowi, z którym stworzone firmy zawarły umowę faktoringu. Działając w ten sposób osoby zamieszane w proceder wyłudzały pieniądze z tytułu przeniesienia własności fikcyjnych wierzytelności.

Obecnie policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej szczegółowo wyjaśniają okoliczności związane z tym procederem. Wobec zatrzymanego 34 – latka sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Za czyny, o które osoby zatrzymane w tej sprawie są podejrzane, w zależności od roli w przestępczym procederze, może im teraz grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

nadkom. Kamil Rynkiewicz
Źródło: KWP we Wrocławiu

 Źródło: www.dolnoslaska.policja.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*