Byłemu policjantowi z Minneapolis Derek Chauvin w więzieniu zadano 22 ciosy nożem

Derek Chauvin, były oficer policji z Minneapolis, został zaatakowany i wielokrotnie dźgnięty w federalnym więzieniu w Tucson, Arizona. Sprawcą ataku był były przywódca gangu i informator FBI, John Turscak, który został oskarżony o usiłowanie zabójstwa.

Szczegóły Ataku: Turscak, odbywający 30-letni wyrok za przestępstwa popełnione jako członek gangu Mexican Mafia, zaatakował Chauvina zadając mu 22 ciosy improwizowanym nożem w bibliotece prawniczej więzienia 24 listopada, w czarny piątek. Służba więzienna zatrzymała atak i udzieliła Chauvinowi pierwszej pomocy, a następnie przewieźli go do szpitala​​.

Motywacja Napastnika: Turscak zeznał agentom FBI, że zaatakował Chauvina w Czarny Piątek, symbolizując to z ruchem Black Lives Matter i symbolem „Black Hand” związanym z Mexican Mafia. Turscak, który obecnie ma 52 lata, jest również oskarżony o napaść z zamiarem zabójstwa, użycie niebezpiecznego narzędzia i napaść powodującą poważne obrażenia ciała​​.

Tło Prawne Dereka Chauvina: Chauvin, który obecnie ma 47 lat, został przeniesiony do FCI Tucson z więzienia o maksymalnym zabezpieczeniu w Minnesocie w sierpniu 2022 roku. Odbywa równocześnie 21-letni wyrok federalny za naruszenie praw cywilnych George’a Floyda oraz 22,5-letni wyrok stanowy za morderstwo drugiego stopnia. Jego adwokat wcześniej wnioskował o trzymanie go z dala od innych więźniów, przewidując, że będzie celem ataków​​.

Historia Johna Turscaka: Turscak, w latach 90. XX wieku, kierował frakcją Mexican Mafia w rejonie Los Angeles. W 1997 roku został informator FBI, dostarczając informacje o gangu. Jednak FBI przerwało współpracę z Turscakiem, gdy ten kontynuował działalność przestępczą. W 2001 roku Turscak przyznał się do zarzutów przestępczości zorganizowanej i spiskowania w celu zabicia rywala z gangu​​.

Na początku 2021 r. Chauvin został postawiony przed ławą przysięgłych  pod zarzutem niezamierzonego morderstwa drugiego stopnia , morderstwa trzeciego stopnia i zabójstwa Floyda drugiego stopnia. Dnia 20 kwietnia został skazany pod względem wszystkich zarzutów i  został skazany na 22 lata więzienia (z zaliczeniem 199 dni aresztu do czasu rozprawy), z możliwością zwolnienia po 15 latach.

Dereka Chauvin

Derek w latach  1996-2000 służył w żandarmerii wojskowej będąc na misji w Niemczech. Chauvin złożył podanie do Departamentu Policji Minneapolis (MPD) we wrześniu 2000 r. i dołączył do MPD w 2001 r. Podczas służby brał udział w trzech strzelaninach policyjnych, z których jedna zakończyła się śmiercią napastnika. W 2006 r. otrzymał medal za męstwo za udział w strzelaniny i pościgu  za Wayne’a Reyesa który dźgnął swoją dziewczynę i przyjaciela, po czym uciekł swoją ciężarówką. Kolejny medal pochwalny otrzymał w 2008 roku, który dawany jest za szczególne akty bohaterstwa.

George Floyd

George w latach 1997–2005 Floyd odsiedział osiem wyroków więzienia pod różnymi zarzutami, w tym za posiadanie narkotyków, kradzież i wtargnięcie. W 2007 roku Floydowi postawiono zarzuty kwalifikowanego napadu z użyciem broni; według śledczych wszedł do mieszkania, podając się za pracownika wodociągów i wtargnąwszy z pięcioma innymi mężczyznami, a następnie przyłożył kobiecie będącej w ciąży pistolet do brzucha podczas gdy jego koledzy szukali przedmiotów, które mogliby ukraść.