Mamy nagranie. Policjant postrzelił 21-letniego Adama z Konina. Ruszył proces.

Przed kaliskim sądem okręgowym rozpoczął się proces policjanta z Konina, który przed 4 laty podczas interwencji zastrzelił na osiedlu 21-latka.

Sąd Okręgowy w Kaliszu zdecydował, że sprawa zastrzelonego przez policjanta 21-latka z Konina będzie rozpoznawana w składzie 3 sędziów. Powodem jest szczególna jej zawiłość i waga.

Chodzi o głośną sprawę z 2019 roku, kiedy to na osiedlu przy ul. Wyszyńskiego w Koninie patrol policji chciał wylegitymować grupę młodzieży stojącej przed klatką schodową. 21-letni Adam Cz. na widok policjantów zaczął uciekać i według informacji śledczych – nie reagował na wezwania do zatrzymania.

Funkcjonariusz ruszył w pościg, wyciągając podczas biegu pistolet. Prokuratura ustaliła, że broń była odbezpieczona, policjant biegnąc trzymał palec na spuście, sam wystrzał był jednak niezamierzony.

Pocisk przebił klatkę piersiową 21-latka na wylot. Ustalenia śledztwa doprowadziły do wniosku, że oskarżony podczas interwencji posługiwał się bronią palną w sposób niewłaściwy i niezgodny z ogólnymi zasadami. Policjant nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Za nieumyślne spowodowanie śmierci grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz nagranie: