W USA zaczynają stosować nową metodę egzekucji, jest już pierwszy skazaniec

Sąd Najwyższy w stanie Alabama podjął decyzję, która umożliwia wykonywanie egzekucji za pomocą niedotlenienia azotem. Informacje te docierają za pośrednictwem mediów, a termin egzekucji pozostaje do ustalenia przez gubernatora.

Decyzja ta była odpowiedzią na wniosek prokuratora generalnego stanu Alabama i została ogłoszona w środę rano większością głosów 6 do 2, jak informuje ABC News. Pierwszym skazanym, na którym ma być przeprowadzona egzekucja przy użyciu azotu, jest Kenneth Eugene Smith, który został skazany za morderstwo na zlecenie.

Jak przypomina CBS, na podstawie informacji prokuratury, Smith był jednym z dwóch mężczyzn, którzy otrzymali po 1000 dolarów za dokonanie morderstwa w 1988 roku w hrabstwie Colbert na zlecenie Elizabeth Sennet. Jej mężąż był rzekomym zleceniodawcą, który, będąc w trudnej sytuacji finansowej, liczył na pieniądze z ubezpieczenia. Drugi oskarżony w tej sprawie został stracony w 2010 roku.

W listopadzie 2022 roku władze stanu Alabama próbowały przeprowadzić egzekucję Smitha, jednak wykonanie wyroku śmierci zostało przerwane po kilku godzinach nieudanych prób założenia kroplówki ze śmiertelną mieszanką. Był to jeden z trzech przypadków, w których ostatnimi czasy w Alabamie nie udało się przeprowadzić egzekucji, co zmusiło władze do poszukiwania nowej metody.

Według amerykańskiego Centrum Informacji o Karze Śmierci (Death Penalty Information Center – DPIC), metoda egzekucji przy użyciu azotu jest obecnie legalna także w Oklahomie i Missisipi, choć wcześniej nie była wykorzystywana. Alabama będzie pierwszym stanem, który zastosuje tę metodę. DPIC wyjaśnia, że egzekucja przy użyciu niedotlenienia azotem prowadzi do śmierci przez uduszenie, ponieważ skazany wdycha jedynie azot, pozbawiając mózg i organizm tlenu. Mimo że azot stanowi blisko 80 procent powietrza wdychanego przez człowieka, wdychanie go w izolacji jest zabójcze – tłumaczy DPIC.

Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona bezbolesna, jednak jej przeciwnicy argumentują, że nie można tego zagwarantować, ponieważ metoda ta nie była wcześniej testowana. Prawnicy Smitha domagali się odrzucenia wniosku prokuratora.