9-latek atakuje nauczycieli i policjantów. Rodzice pozwali funkcjonariuszy

Niedawno nagranie pokazujące, jak dziewięcioletnie dziecko zostało zakute w kajdanki przez policję po zdarzeniach w jednej z amerykańskich szkół, wstrząsnęło społecznością i wywołało falę oburzenia. Zdarzenie miało miejsce  w Szkole Podstawowej Stenstrom w Oviedo, na Florydzie. W nagraniu widać, jak dziewięcioletnie dziecko zostaje zakute w kajdanki przez policję wezwaną oficera ds. bezpieczeństwa szkolnego, który miał trudności z opanowaniem wzburzonego dziecka.

To wydarzenie, które rozegrało się na terenie szkoły, doprowadziło rodziców dziecka do złożenia skargi federalnej przeciwko miastu, oskarżając funkcjonariuszy o nadmierną siłę. Nagranie pokazuje, jak dziecko przeklina i rzuca przedmiotami w nauczycieli i policjantów, co skłoniło funkcjonariusze do interwencji. Nauczyciele próbowali się bronić, używając ochraniaczy, ponieważ dziecko próbowało ich kopnąć.

Policjant, którego kamera zarejestrowała całe zdarzenie, trzymał dziecko w kajdankach przez 13 minut,  aż dziecko w końcu się uspokoiło. Obydwaj funkcjonariusze zaangażowani w to wydarzenie, nadal pełnią służbę, a według lokalnych źródeł nie przeprowadzono wewnętrznego dochodzenia, co miało wzburzyć rodziców dziecka.

Policjant w swoim raporcie stwierdził, że dziecko było fizycznie agresywne, uderzało, drapało i rzucało przedmiotami w niego i nauczycieli. Dziecko próbowało również uciec przez okna i drzwi, co tylko nasiliło sytuację.

Osoba zajmująca się bezpieczeństwem w szkole napisała: “Podczas pobytu w poczcie zauważyłam, jak [dziecko] kopie personel, uderza ich pięścią. Wezwałam policję, aby dalej mi pomagli w uspokojeniu. Gdy policjant przybył na miejsce, dziecko nie uspokoiło się”. Policjant  w raporcie napisał:  “Zakułem go w kajdanki, które zeszły aż do miejsca, gdzie nie było już żadnych zębów kajdanek. Kajdanki zwisały luźno na nadgarstkach, ale nie pozwalały na wyjęcie rąk. Nie puściłem go ze strachu przed tym, że on mógł sobie lub innym zaszkodzić”.

Policjant broni swojego postępowania, wyjaśniając, że zakuł dziecko w kajdanki, aby zapobiec szkodom wyrządzonym sobie i innym, choć kajdanki nie były zbyt ciasno zaciskane, by uniknąć obrażeń.

To wydarzenie wzbudza wśród społeczeństwa poważne obawy dotyczące odpowiedniego użycia siły, zwłaszcza w przypadku dzieci. Grupy na rzecz praw obywatelskich i zaniepokojeni obywatele domagają się pełnego dochodzenia i kwestionują adekwatność szkolenia, jakie otrzymują funkcjonariusze policji i pracownicy szkół zajmujący się dziećmi.

Zobacz nagranie.