Chełmek. Pijana obywatelka Ukrainy z małym dzieckiem na przejeździe kolejowym

Wczoraj, tj. 29 października 2023 roku, w Chełmku na ulicy Piastowskiej, doszło do zdarzenia, które wywołało zaangażowanie służb ratunkowych. O godzinie 17:30 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie od jednego z kierowców, dotyczącego kobiety zataczającej się w okolicy przejazdu kolejowego. Z relacji zgłaszającego wynikało, że przy nietrzeźwej kobiecie znajduje się mały chłopiec.

Na miejsce natychmiast skierowano patrol policji. Mundurowi potwierdzili, że obywatelka Ukrainy, będąc pod wpływem alkoholu (badanie wykazało 2,4 promila alkoholu), miała pod opieką swojego 6-letniego syna. Kobieta została zatrzymana, a nieletni chłopiec został przekazany pod opiekę rodziny.

Wobec 36-letniej kobiety wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na narażeniu na niebezpieczeństwo dziecka, nad którym miała obowiązek sprawować opiekę. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki nad dzieckiem zostaną również przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Stan, w jakim kobieta sprawowała opiekę nad synem, sugeruje jej uzależnienie od alkoholu, dlatego również zostanie złożony odrębny wniosek do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Pragniemy wyrazić nasze uznanie i podziękowania dla pana Mateusza, który odpowiednio zareagował na tę sytuację. Widząc małe dziecko pod opieką nietrzeźwej osoby, natychmiast skontaktował się z służbami, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Jego szybka reakcja doprowadziła do ujawnienia zaniedbania w sprawowaniu opieki i umożliwiła dziecku powrót pod opiekę rodziny w stanie zdrowia.