Starcia na ulicach Berlina: Policja kontra protestujący pro-palestyńscy

Berlin stał się areną gwałtownych starć pomiędzy policją a protestującymi pro-palestyńskimi w ostatnich dniach. Według rzecznika policji, w wyniku nieautoryzowanych demonstracji pro-palestyńskich, które miały miejsce w środę wieczorem, aresztowano co najmniej 174 osoby, a 65 funkcjonariuszy odniosło obrażenia.

Demonstracje te zostały zorganizowane mimo zakazu wydanych przez władze, które obawiały się aktów antysemickiej przemocy. Około 1000 osób zebrało się na nielegalnym zgromadzeniu w Berlinie, którego władze miejskie zakazały w krótkim czasie przed planowanym terminem.

W dzielnicy Neukölln doszło do starć, gdy demonstranci nie zastosowali się do rozkazu rozejścia się. Z relacji policji wynika, że uczestnicy protestu używali pirotechniki, podpalali barykady i obrzucali funkcjonariuszy kamieniami oraz butelkami. W wyniku tych działań kilka pojazdów oraz drzewo stanęły w płomieniach. Na miejscu interweniowały wodne działa policyjne, zarówno w celu rozproszenia tłumu, jak i ugaszenia ognia.

Również w innych miastach Niemiec, takich jak Frankfurt i Norymberga, odnotowano demonstracje pro-palestyńskie, gdzie również doszło do użycia wodnych dział przez policję w celu rozwiązania zgromadzeń.

Demonstracje te zostały zorganizowane w odpowiedzi na niedawne wydarzenia na Bliskim Wschodzie, konkretnie konflikt pomiędzy Izraelem a Hamasem, który zakończył się tragicznym atakiem terrorystycznym, w wyniku którego zginęło około 1400 Izraelczyków.

W osobnym incydencie, w środę rano, na żydowskie centrum społeczne w Berlinie zostały rzucone dwa koktajle Mołotowa. W innym zebraniu przeciwko przemocy na Bliskim Wschodzie, które miało miejsce przed Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Berlinie, zarejestrowano 50 uczestników, ale pojawiło się kilkaset osób, co skłoniło organizatora do anulowania protestu.

Władze i policja pozostają w stanie najwyższej gotowości, reagując na te i inne zgromadzenia, które mogą mieć miejsce w najbliższych dniach, mając na uwadze obecne napięcia geopolityczne oraz różnorodne opinie społeczne w kontekście konfliktu izraelsko-palestyńskiego na arenie międzynarodowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *