Nagranie. Strażacy w starciu z policją użyli miotacza ognia

Ostatnie starcia pomiędzy strażakami a policją w hiszpańskim mieście Ourense, w regionie Galicja, zwróciły uwagę na trwający konflikt dotyczący warunków pracy w służbach ratowniczych. Ponad 200 strażaków z regionu Galicji zorganizowało protesty w dniu 23 października 2023 roku, domagając się lepszych warunków pracy. Protest ten jest częścią trwającego od 15 czerwca strajku, który ma na celu zwrócenie uwagi na warunki zatrudnienia w służbach pożarniczych.

W trakcie demonstracji w Ourense, strażacy skandowali hasła takie jak „dymisja”, „strażacy biedni, nigdy więcej” oraz „korupcja”. Protestujący rzucali farbą w fasadę budynku Diputación Provincial de Ourense i palili opony w centrum miasta, co doprowadziło do konfrontacji z lokalną policją. Jeden ze strażaków został ranny podczas starć z funkcjonariuszami i został przewieziony do lokalnego szpitala na oddział ratunkowy.

Policja z Galicji nazwała protest „radykalnym”, twierdząc, że demonstranci atakowali funkcjonariuszy „z dużą przemocą i włącznie z miotaczem ognia”. W odpowiedzi na te wydarzenia, prezydent prowincji Ourense, Luis Menor, zgodził się na spotkanie z przedstawicielami strażaków. Prezydent Menor zadeklarował, że będzie mediatorem w negocjacjach pomiędzy rządem regionalnym, prowincjami i przedstawicielami związków zawodowych, które mają na celu rozwiązanie trwającego konfliktu.

Demonstracje te były częścią serii protestów, które miały miejsce w różnych prowincjach Galicji, a ich celem jest zwrócenie uwagi na warunki pracy w służbach pożarniczych oraz dążenie do poprawy sytuacji zawodowej strażaków.

Dalsze negocjacje pomiędzy przedstawicielami strażaków, władzami lokalnymi i regionalnymi są planowane, aby znaleźć rozwiązanie tego trwającego konfliktu. Prezydent Menor podkreślił, że negocjacje te powinny być prowadzone w sposób otwarty i transparentny, mając na uwadze dobro wspólnoty oraz jakość usług świadczonych przez służby ratownicze na terenie Galicji.


PIT