4-miesięczna dziewczynka miała połamane kończyny, jest w ciężkim stanie

Czteromiesięczne niemowlę z widocznymi obrażeniami zostało przewiezione do szpitala w Rzeszowie. Rodzice malucha zostali aresztowani i spędzą kolejne trzy miesiące w areszcie. Dziecko przeszło operację i jego stan zdrowia jest krytyczny. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja pod okiem prokuratury. 

Jak poinformował rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Daniel Lelko, alarmujące informacje napłynęły z rzeszowskiego szpitala, gdzie w czwartek wieczorem przyjęto poszkodowane niemowlę.

  • Otrzymaliśmy zgłoszenie o czteromiesięcznym dziecku z widocznymi obrażeniami. Okazało się, że rodzice pochodzą z powiatu jasielskiego – wyjaśnił Lelko.

W trakcie rozmowy z tvn24.pl Lelko dodał, że rodzice – 20-letnia kobieta i 25-letni mężczyzna – zostali zatrzymani i osadzeni w areszcie na okres trzech miesięcy.

Prokuratura Rejonowa w Jaśle nadzoruje postępowanie. Katarzyna Skrudlik-Rączka, zastępca szefa tej prokuratury, powiedziała: “Dziecko miało liczne obrażenia w różnych stadiach gojenia, które mogą wskazywać na tzw. zespół maltretowanego dziecka.”

Rodzicom postawiono zarzuty. “Zostali oskarżeni o znęcanie się nad córką i spowodowanie u niej obrażeń. Za te czyny, zgodnie z artykułem 207 paragraf 1a Kodeksu karnego, grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności” – powiedziała prokurator.

Mężczyzna nie przyznał się do winy, podczas gdy kobieta przyznała się częściowo. Oboje złożyli wyjaśnienia, ale ich treść nie została ujawniona ze względu na dobro dziecka.

Nie było wcześniejszych postępowań dotyczących przemocy ze strony rodziców wobec dziecka. Jak podkreślił Lelko, w rodzinie była aktywowana procedura Niebieskiej Karty. Matka zgłosiła wcześniej, że doświadczała przemocy ze strony partnera, ale zaprzeczyła, by dotyczyło to również dziecka.

Dziecko jest obecnie hospitalizowane w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Tomasz Warchoł, rzecznik szpitala, powiedział: “Lekarze zauważyli siniaki i złamania kończyn. Po operacji dziecko trafiło na oddział neurologiczny z powodu niepokojących objawów.”

Aktualnie niemowlę jest na oddziale intensywnej terapii i jest pod stałą opieką medyczną.

W związku z sytuacją prokuratura w Jaśle wystąpiła do sądu rodzinnego o wyznaczenie tymczasowego opiekuna dla dziecka oraz o podjęcie pilnych działań dotyczących praw rodzicielskich.