Karetka na sygnale kontra radiowóz. Włos od tragedii na A2?

Czas to życie – to stwierdzenie nigdy nie jest bardziej prawdziwe, niż w przypadku karetki pogotowia lub radiowozu jadącego na sygnale. Na autostradzie A2, karetka transportująca szpik kostny pędziła, z włączonymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi. Na wysokości miejscowości Brzeziny natrafiła na kolumnę radiowozów jadących w stronę Warszawy na sygnałach świetlnych bez dźwiękowych.

Zdarzenie miało miejsce dziś koło godziny 11:00. Kierowca karetki napotkał na swojej drodze kolumnę radiowozów policyjnych. Pomimo włączonych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, radiowóz policyjny jadący na tyle kolumny nie zjeżdżał na prawy pas.

Dramatyczna próba wyprzedzenia

Radiowóz dalej jechał lewym pasem w związku z czym, kierowca karetki podjął ryzykowną próbę wyprzedzenia radiowozów prawym pasem. Gdy zrównał się z radiowozem i zdał sobie sprawę, że nie uda mu się go wyprzedzić, zaczął gwałtownie hamować przed ciężarówką. Kierowca karetki dwa razy próbował tego manewru, ale bez rezultatu.

Po chwilach napięcia, kolumna radiowozów w końcu zjechała na prawy pas, umożliwiając karetce kontynuowanie jazdy na sygnale w kierunku Warszawy.

Zdarzenie rzuca światło na znaczenie świadomości i odpowiedzialności na drodze, nie tylko dla zwykłych kierowców, ale także dla tych, którzy są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku. Każdy pojazd, niezależnie od tego, czy jest to karetka, radiowóz czy zwykły samochód osobowy, powinien zachować ostrożność i szacunek na drodze, a także być świadomym pilnych sytuacji, które mogą wymagać natychmiastowego ustąpienia miejsca.

Jest to ważne przypomnienie dla nas wszystkich, abyśmy zawsze byli świadomi naszego otoczenia podczas jazdy i byli  gotowi do podjęcia szybkich decyzji, które mogą uratować czyjeś życie.

Poprosiliśmy o komentarz dot. tego zdarzenia rzecznika Łódzkiej policji. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, będziemy aktualizować ten artykuł. 

Nagranie przesłał nam jeden z naszych czytelników, który nagrał transmisję LIVE prowadzącego przez kierowcę karetki.

Aktualizacja, stanowisko policji odnośnie zdarzenia:

“W odpowiedzi na pańskie zapytanie informuję że 27 września 2023 roku funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Łodzi  zostali skierowani na granicę województwa łódzkiego do zabezpieczenia przejazdu kibiców jadących na mecz do Szczecina. Policjanci poruszali się w kolumnie pojazdów uprzywilejowanych. Wszystkie pojazdy jadące w tej kolumnie miały włączone światła błyskowe. Ponadto jak wynika ze zgromadzonej dokumentacji służbowej pojazd otwierający i zamykający kolumnę miał dodatkowo włączone sygnały dźwiękowe.
Około godziny 10:25 na trasie A2 pomiędzy węzłem Łowicz, a węzłem Skierniewice kierowca ostatniego radiowozu w kolumnie zauważył samochód osobowy w kolorze srebrnym, który na dachu miał umieszczoną pojedynczą lampę z sygnałem błyskowym. Jak się później okazało policjanci zauważyli również, że na pokrywie silnika tego samochodu znajduje się napis „transport medyczny”.  Natychmiast drogą radiową poinformowali  o powyższym dowódcę kolumny, który nakazał zjechać całej kolumnie na prawy pas w najbliższym z możliwych i bezpiecznym miejscu. W trakcie tego przejazdu prawym pasem poruszały się inne pojazdy w dość bliskiej odległości od siebie, a więc wykonanie tego manewru całą kolumną nie zagrażając bezpieczeństwu w ruchu drogowym w ocenie funkcjonariuszy nie było wcześniej możliwe. Warto również podkreślić, że zgodnie z art. 32 ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie pojazdy.
Jeszcze raz podkreślam, że przepuszczenie pojazdu transportu medycznego w ocenie funkcjonariuszy będących na miejscu było możliwe w najbliższym bezpiecznym miejscu, nie stwarzając utrudnień i zagrożeń w ruchu drogowym.
Dodatkowo należy wskazać, że w obecnym stanie prawnym nie jest uregulowana hierarchia pojazdów uprzywilejowanych, które spotkają się na drodze. Kierowcy tych pojazdów powinni zachować się zgodnie z przepisami o pierwszeństwie przejazdu.”

 

Zobacz nagranie: