Zobacz spot, który będzie puszczany w kinach przed zieloną granicą

Jak poinformowało dziś na Briefing prasowym MSWiA wiceministra Błażeja Pobożego oraz rzecznika prasowego Straży Granicznej por. Anny Michalskiej dotyczący premiery filmu Agnieszki Holland, przed projekcją filmu Zielona Granica zostanie puszczony specjalnie przygotowany spot.

“Długo szukałem odpowiedniego słowa, które mogłoby opisać ten obraz. Myślę, że najlepszym słowem będzie, że to obrzydliwy paszkwil. Ten film pokazuje w sposób skrajnie niesprawiedliwy, nieuprawniony, krzywdzący, funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz żołnierzy. Szkaluje wszystkich tych, którzy bronią z narażeniem własnego zdrowia i życia polskiej granicy” – powiedział wiceminister Błażej Poboży.

Podsekretarz stanu w MSWiA zwrócił uwagę na to, że także mieszkańcy Podlasia oraz Lubelszczyzny zostali ukazani w sposób niesprawiedliwy i nieuprawniony, a film został wypuszczony celowo w czasie kampanii wyborczej.

Powstał w zdecydowanie ważniejszym kontekście, który przez autorów został całkowicie pominięty, w momencie trwającej wojny na Ukrainie. Pomija najważniejszy element, jakim była operacja hybrydowa skierowana przeciw Polsce

– mówił.

Wiceszef MSWiA poinformował w swoim wystąpieniu, że od jutra w kinach studyjnych w całej Polsce, przed pokazami filmu Agnieszki Holland, będzie emitowany spot w rzetelny sposób przedstawiający przebieg oraz kontekst operacji hybrydowej reżimu Łukaszenki, skierowanej przeciwko Polsce.

Ponieważ ten film zawiera tak wiele nieprawd, przeinaczeń, pokazuje fałszywy, nieprawdziwy i niesprawiedliwy obraz nie tylko formacji, ale i polskiego państwa, to zdecydowaliśmy jako kierownictwo MSWiA, że w kinach studyjnych w całej Polsce film będzie poprzedzony specjalnie przygotowanym spotem, który mówi o tych elementach, których zabrakło

– zaznaczył.

Pomoc udzielana cudzoziemcom przez Straż Graniczną

Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała o pomocy udzielanej cudzoziemcom. To 23 akcje ratownicze, w których uratowano 80 osób. Mówiła także o kosztach pomocy medycznej dla migrantów. Prawie 3 mln zł przeznaczono na leczenie i hospitalizacje, 50 tys. zł na leki oraz 1,5 mln zł na hospitalizację cudzoziemców przebywających w ośrodkach.

Od początku presji migracyjnej prawie 900 razy były wzywane zespoły ratownictwa medycznego do cudzoziemców przebywających na granicy polsko-białoruskiej. Większość tych wezwań była na prośbę funkcjonariuszy Straży Granicznej – mówiła.

Rzecznik SG ubolewała z powodu ataków wymierzonych w formację, w sytuacji gdy funkcjonariusze niejednokrotnie ratowali cudzoziemców z bagien, narażając swoje życie i zdrowie. Podziękowała także mieszkańcom obszarów przygranicznych.

Z tego miejsca chciałam podziękować wszystkim mieszkańcom Podlasia, bo to też dzięki ich wsparciu, życzliwości działamy tam. To wsparcie jest potrzebne nieustannie. Prosimy o nie również wszystkich Polaków – powiedziała.

Źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/

Spot można obejrzeć poniżej.