Pociąg uderzył w radiowóz z zatrzymaną w środku. Policjantka skazana.

Sąd wydał wyrok w sprawie byłej policjantki, Jordan Steinke, skazując ją na 30-miesięczny nadzór kuratora oraz nakładając na nią karę sto godzin prac społecznych. Wyrok ten wynikał z jej lekkomyślnego narażenia na niebezpieczeństwo w związku z incydentem, w którym zamknięto zatrzymaną osobę w radiowozie na przejeździe kolejowym, co doprowadziło do kolizji z rozpędzonym pociągiem towarowym. 

Początkowo incydent ten miał miejsce w odpowiedzi na wezwanie dotyczące agresji drogowej i celowania z broni palnej w kierunku innego kierowcy. Funkcjonariusze z Platteville zlokalizowali samochód, który był związany z tym zgłoszeniem, i zatrzymali kierującą nim 20-letnią Yareni Rios-Gonzalez. Auto Rios-Gonzalez zatrzymało się obok przejazdu kolejowego, a policjanci zaparkowali radiowóz na torach.

W trakcie zatrzymania funkcjonariuszka Jordan Steinke zakuła kobietę w kajdanki i zamknęła ją w policyjnym pojeździe stojącym na torach. Po chwili pociąg towarowy uderzył w stojący na torach radiowóz. Całe zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery na mundurach policjantów.

W lipcu sędzia Timothy Kerns uznał Jordan Steinke winną lekkomyślnego narażenia na niebezpieczeństwo i napaści trzeciego stopnia, ale nie uznał jej winną usiłowania zabójstwa. Ostatecznie sąd orzekł 30-miesięczny nadzór kuratora i sto godzin prac społecznych. Steinke wyraziła swoje współczucie wobec ofiary i jej rodziny, wyrażając głęboki żal za wydarzenia tamtej nocy.

Drugi funkcjonariusz obecny na miejscu zatrzymania, Pablo Vazquez, nadal oczekuje na swój proces i jest oskarżony o podobne zarzuty, takie jak zaparkowanie radiowozu na przejeździe kolejowym oraz lekkomyślne stwarzanie zagrożenia i utrudnianie przejazdu. Jego sprawa ma być rozpatrzona w grudniu

20-letnia Yareni Rios-Gonzalez przeżyła wypadek, ale doznała poważnych obrażeń. Domaga się od policji 5 mln dolarów odszkodowania i wszystko wskazuje na to, że je otrzyma.

Zobacz nagranie ze zdarzenia: