Rozbity gang zajmujący się kradzieżą samochodów

W efekcie skoordynowanej operacji przeprowadzonej przez Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) oraz Komendę Wojewódzką Policji (KWP) w Gdańsku, wspieranych przez KWP w Szczecinie, Gorzowie Wlkp., Poznaniu oraz jednostki specjalne z SPKP w Gdańsku i Bydgoszczy, udało się rozbić międzynarodowy gang zajmujący się kradzieżą i rozbiórką samochodów. W operacji brała również udział niemiecka Zentrale Kriminalinspektion Braunschweig.

W wyniku działań, które objęły zarówno tereny Polski, jak i Niemiec, zlikwidowano pięć tak zwanych “dziupli samochodowych”, zatrzymano siedem osób i odzyskano pięć skradzionych pojazdów. Policja zabezpieczyła również kilka tysięcy części samochodowych, które pochodziły z co najmniej 120 skradzionych samochodów.

Pierwsze działania rozpoczęły się na autostradzie A2 w okolicach Poznania, gdzie zatrzymano czterech podejrzanych i odzyskano dwa skradzione wcześniej w Niemczech volkswageny. W toku dalszych czynności na Pomorzu przeszukano 18 nieruchomości, w których odkryto miejsca ukrycia i rozbiórki skradzionych pojazdów. W rezultacie zatrzymano kolejnych trzech mężczyzn, w tym prawdopodobnego organizatora procederu.

W wyniku przeszukań odzyskano łącznie pięć skradzionych pojazdów i zabezpieczono kilka tysięcy różnych części samochodowych. Zabezpieczone elementy, według śledczych, pochodzą z co najmniej 120 samochodów skradzionych z terenu Polski i Niemiec.

https://host613900.xce.pl/sluzby/2109,rozbity-przez-cbsp-gang-mogl-przemycic-do-polski-ponad-tone-narkotykow/

Wstępne szacunki śledczych wskazują, że wartość skradzionych z terenu Niemiec samochodów to prawie 3 miliony złotych, ale jest to tylko wstępny szacunek. Obecnie śledczy ustalają pełną listę ukradzionych pojazdów, a ich łączna wartość może być kilkukrotnie wyższa.

Podejrzani zostali doprowadzeni do Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Zarzuty przedstawione zatrzymanym dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kradzieży pojazdów lub paserstwa. Za powyższe przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Wszystkie osoby zostały tymczasowo aresztowane na wniosek prokuratora.

W trakcie działań, na poczet przyszłych kar, zabezpieczono również gotówkę, samochód i motocykle o wartości około 1 miliona złotych.

Sprawa nadal jest rozwijana i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. W toku dochodzenia ustalane są również numery identyfikacyjne 250 innych elementów pojazdów zabezpieczonych w czasie przeszukań.

Operacja stanowi znaczący cios w struktury przestępcze zajmujące się kradzieżą i rozbiórką samochodów. Dowodzi też skuteczności międzynarodowej współpracy w zwalczaniu tego rodzaju przestępczości.