[Film] Rozbity gang narkotykowy, zatrzymano 15 osób

Zielonogórscy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową zakończyli skomplikowane, wieloosobowe i wielowątkowe śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Grupa przestępcza, którą rozpracowano, wprowadziła do obrotu ponad 40 kilogramów narkotyków. W wyniku operacji zatrzymano 15 osób, zabezpieczono ponad 8 kilogramów różnych substancji narkotykowych i 72 tysiące złotych.

Praca zielonogórskich policjantów wymagała cierpliwości i umiejętności połączenia wszystkich wątków przestępczego procederu związanego z handlem narkotykami. Czynności prowadzone w ramach śledztwa dotyczyły obrotu oraz detalicznego handlu narkotykami, jak również posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych oraz środków odurzających przez szereg osób działających na terenie Zielonej Góry i Wrocławia.

Podczas realizacji sprawy, zielonogórscy policjanci zatrzymali 15 osób z grupy przestępczej, z których 11 zostało tymczasowo aresztowanych, a wobec 4 członków grupy zastosowano dozór Policji oraz poręczenie majątkowe.

Podejrzani, aby ukryć swoją działalność, przechowywali narkotyki w wynajmowanych mieszkaniach. Policjanci zabezpieczyli ponad 8 kilogramów środków odurzających, między innymi marihuany, haszyszu, amfetaminy, kokainy, metamfetaminy i mefedronu, a także 95 sztuk tabletek ekstasy. Na poczet przyszłych grzywien zabezpieczono także ponad 72 tysiące złotych.

Wśród zatrzymanych znalazły się dwie kobiety – 35-latka z Zielonej Góry i 24-latka z powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim. Wśród mężczyzn najstarszy ma 50 lat, a najmłodszy 19. Są to mieszkańcy Zielonej Góry, Wrocławia, powiatu żagańskiego w województwie lubuskim, powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim i powiatu gryfińskiego w województwie zachodniopomorskim.

Podejrzanym postawiono łącznie 22 zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w tym wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, udzielanie środków odurzających i substancji psychotropowych, oraz posiadanie znacznych ilości tych substancji. Dodatkowo, jednemu z mężczyzn postawiono zarzut z Kodeksu Karnego za siłowe zmuszanie funkcjonariusza Policji do odstąpienia od czynności służbowych.

Za popełnione przestępstwa grozi podejrzanym do 12 lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze, na wniosek prokuratora, zastosował areszt tymczasowy wobec 11 osób – w tym obu kobiet. Jeden z podejrzanych przebywa już w zakładzie karnym, odbywając karę więzienia za inną sprawę.

Ta operacja jest dowodem na skuteczność działań zielonogórskiej policji w walce z przestępczością narkotykową. Przypomina również o nieustannym zagrożeniu, jakie niesie ze sobą handel narkotykami i podkreśla znaczenie ciągłej pracy i czujności władz ścigających przestępczość w tym obszarze.