[FILM] Policjant pałką wybił szybę, kierowca nie wykonywał poleceń

W sieci pojawiło się nagranie, które szybko stało się gorącym tematem dyskusji. Na filmie widać policjanta, który podczas interwencji wybija pałką szybę w samochodzie. Wszystko dlatego, że kierowca pojazdu nie wykonywał poleceń wydanych przez funkcjonariusza.

Nagranie jest krótkie, ale zdaniem osób bliskich sytuacji, rozmowa z kierowcą trwała kilkanaście minut, podczas których wielokrotnie padło polecenie opuszczenia pojazdu. Na filmie widać, jak policjant, podejmuje decyzję o użyciu siły. Warto w tym miejscu przypomnieć wytyczne Komendanta Głównego Policji, które są w tej kwestii jednoznaczne.

Paragraf 20 wytycznych z dnia 20 kwietnia 2005 r. mówi: “W przypadku, gdy osoby znajdujące się w zatrzymanym pojeździe nie stosują się do poleceń wydawanych przez policjantów (np. blokują od wewnątrz drzwi pojazdu, odmawiają opuszczenia pojazdu) albo gdy zachowanie tych osób wskazuje na możliwość podjęcia zamachu na życie lub zdrowie policjanta (np. wkładanie ręki do schowka, sięganie pod fotel, schylanie się) – należy rozbić szybę pojazdu w celu natychmiastowego obezwładnienia osób znajdujących się wewnątrz pojazdu.”

Niezależnie od kontrowersji, które wywołuje to nagranie, należy pamiętać, że funkcjonariusze mają obowiązek ochrony swojego bezpieczeństwa, a także bezpieczeństwa osób postronnych. W sytuacji, gdy kierowca nie stosuje się do wydanych poleceń, policjant ma prawo podjąć decyzję o użyciu siły.

 

 


PIT