Connect with us

Ciekawostki

Spoofing oraz metoda „na maklera” i „pracownika banku”

Jeśli nie chcesz szybko i bezsensownie stracić swoich pieniędzy, to przestrzegamy przed kolejnymi oszukańczymi metodami. Fałszywi doradcy inwestycyjni, maklerzy giełdowi czy po prostu pracownicy banku mogą zadzwonić do starszych ludzi i uzyskać od nich dane  kontaktowe wraz z danymi wrażliwymi.

Oszuści w rozmowie telefonicznej polecają zainstalowanie aplikacji, która rzekomo ma być odpowiedzialna za konto w banku i wykonywane na nim operacje. Pozyskują od potencjalnej ofiary kody autoryzacyjne i szybko oczyszczają konto z oszczędności. Spoofing – bo tak się nazywa ta metoda oszustów – zbiera swoje żniwo głównie wśród osób starszych. Polega m.in. na  spoofingu adresu IP (wysyłanie komunikatów do komputera z adresu IP, który sugeruje, że wiadomość pochodzi z zaufanego źródła), spoofingu e-maila (podrabianie nagłówka e-maila, aby wyglądał jakby pochodził od innej osoby lub z innego miejsca niż rzeczywiście) i spoofingu DNS (modyfikacja serwera DNS w celu przekierowania ruchu z konkretnej domeny na inny adres IP) – czytamy na stronie https://www.avast.com/pl-pl/c-spoofing

Oszuści nie mają żadnych skrupułów i kradną nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych z jednego konta! Mogą też zaciągać kredyty na nazwisko ofiary.

Co zrobić, żeby ustrzec siebie i swoich bliskich przed spoofingiem?

Każdą telefoniczną prośbę o podanie danych, o przelew czy zainstalowanie aplikacji w telefonie, ZAWSZE weryfikuj w swoim banku.

 

za: KWP w Opolu

zdj. pexels

Kliknij by skomentować

Z Kraju

Ze Świata

Filmiki