Oszukując internautów wymyślał ckliwe historie aby wyłudzić gotówkę

Policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie  zatrzymali 24-letniego oszusta. Mężczyzna na jednym z portali internetowych, przeznaczonych do zbiórki pieniędzy dla osób potrzebujących pomocy, organizował fałszywe akcje charytatywne, aby wyłudzić gotówkę.  24-latek usłyszał zarzuty oszustwa i został objęty dozorem policyjnym.

Oszust został namierzony przez policjantów Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie. Funkcjonariusze ustalili, że 24-letni mieszkaniec woj. lubelskiego prowadzi przestępczą działalność w sieci poprzez  zakładanie fałszywych zbiórek  pieniędzy  na jednym z portali internetowych. Mężczyzna, wymyślając wzruszające historie, które przedstawiały jego dramaty rodzinne, prosił o pilną pomoc. Internauci poruszeni nieszczęściem, jakie go dotknęło (samotny i schorowany ojciec opiekujący się dwójką dzieci, który został pozbawiony środków do życia z uwagi na panującą pandemię) wpłacali gotówkę, aby wspomóc „chorego” mężczyznę i jego rodzinę.

Do zatrzymania oszusta przez policjantów z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie doszło 19 maja br. w okolicach Włodawy. Mężczyzna został zatrzymany w domu i nie krył zaskoczenia widokiem policjantów w drzwiach swojego domu. Z ustaleń pracujących nad sprawą funkcjonariuszy wynikało, że nie jest to pierwsza oszukańcza zbiórka pieniędzy, którą mężczyzna zorganizował. Jak się okazało, nawet tuż przed samym zatrzymaniem mężczyzna utworzył fałszywą akcję charytatywną. Kreatywność oszusta nie znała granic. Tym razem pod pretekstem zbierania funduszy na leczenie kota ze zdiagnozowanym „zmutowanym” rodzajem koronawirusa FIP, prosił o pilne wsparcie finansowe. Na szczęście szybka interwencja funkcjonariuszy uniemożliwiła oszukanie kolejnych osób.
W trakcie czynności zabezpieczono m.in. sprzęt elektroniczny, który służył do popełniania przestępstw. Zebrany materiał wskazuje, że mężczyzna „działał” przez 2 miesiące, a w wyniku swojej przestępczej działalności wyłudził od ponad 300 osób datki na łączną kwotę co najmniej 15.000,00 zł. Sprawcy przedstawiono zarzuty oszustwa. Prokurator Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście-Wschód zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju. Postępowanie prowadzi KWP w Krakowie, ma ono charakter rozwojowy, na dalszym etapie, po zebraniu stosownego materiału dowodowego nie jest wykluczone, że mężczyzna odpowie również za inne czyny przestępcze, których mógł się dopuścić.

Pamiętajmy!

Należy pamiętać, że ostateczny sposób przeznaczenia i wydania zebranych pieniędzy należy tylko i wyłącznie do organizatora inicjującego zbiórkę. Na serwisach oferujących możliwość zbiórki pieniędzy  często widnieje  ostrzeżenie, że nie ma pewności, że każdy organizator zamieszcza na stronie swojej zbiórki precyzyjne, wyczerpujące i prawdziwe informacje.

Dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości każdorazowo sprawdzać i weryfikować prawdziwość zamieszczanych danych, a w celu zabezpieczania się przed potencjalnymi oszustwami, donacji dokonywać przede wszystkim za pośrednictwem specjalistycznych instytucji, fundacji, stowarzyszeń  w tym celu powołanych, a które często weryfikują cele zbiórek i sytuację potrzebujących.

Źródło: Policja.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*